Novi vlasnici vraćaju stari sjaj ribnjaku
Slika opustošenog ribnjaka na Pazarištu, nedaleko od Novog Pazara, postala je prošlost. Od pre par meseci uzgajalište kalifornijske pastrmke ponovo radi
Za to su zaslužni novi vlasnici – konzorcijum MN Petrol kompani i turski privrednik Kenan Gunaj, koji su u februaru prošle godine, za milion evra, kupili novopazarsko preduzeće u stečaju “Vojin Popović” u čijem sastavu je i ribnjak.
Pred novim vlasnicima su velika ulaganja i posao da na zdrave poslovne noge postave ribnjak, koji je nekada bio drugi u Evropi po proizvodnji kalifornijske pastrmke. Rekonstruisani su objekti, izgrađeni magacini i napravljena mrestilišta po najsavremeniji standardima. Sada se riba, koja se uzgaja u 13 bazena (kada bude izvršena klasifikacija biće prebačena u 19 drugih bazena), prodaje kupcima u regionu.
Novi vlasnici planirali su da ove godine na tom prostoru izgrade riblji restoran, ali i veštačko jezero. Za sledeću godnu planiran je početak prerade ribe i proizvodnja ribljih specijaliteta (procenjuje se da je kapacitet ribnjaka 700 tona ribe godišnje). Do dolaska novih vlasnika ribnjak na Pazarištu bio je prepušten zubu vremena. Bazeni su porušeni i sa njih je odneto sve što je moglo da se proda u staro gvožđe. Istu sudbinu doživela je i fabrika toplih i hladnih programa za preradu ribe. Odnete su sve mašine, a od ostalih objekata ostale su samo zidine.
Ribnjak je izgrađen pre tri decenije, tri kilometra ispod izvora reke Raške i manstira Sopoćani. Kada je izgrađen, stručnjaci su tvrdili da je voda, čija temperatura i zimi i leti varira samo za dva stepena, idealna za uzgoj kalifornijske pastrmke. Krajem devedesetih godina izgrađena je fabrika za preradu i fino pakovanje ribe. Iz Danske je uvezena oprema vredna tri miliona dolara i tada je počela hladna i topla prerada ribe, u to vreme jedinstvena na Balkanu, a čak 80 odsto proizvodnje plasirano je na inostrana tržišta. Novopazarski ribnjak imao je i najsavremenije mrestilište u kojem se godišnje proizvodilo pet miliona komada mlađi, koju su kupovali ribnjaci u bivšim jugoslovenskim republikama.