U Srbiji već dva meseca nema ko da brine o biološkoj bezbednosti, jer je postojećem Stručnom savetu istekao mandat. Stručnjaci, pak, upozoravaju da je Srbija godinama na meti biološkog terorizma i da niko iz starog saveta nije reagovao.
Na pitanje “Novosti” da li je istekao mandat Savetu za biološku bezbednost i zbog čega i dalje nastupa u javnosti kao predsednik, Aleksandar Tarasjev odgovara da je to pitanje za Ministarstvo poljoprivede, a ne za njega.
Uprkos tome što od 24. septembra 18 članova Stručnog saveta za biološku bezbednost nema legitimitet, njihov predsednik Aleksej Tarasjev je krajem oktobra (u tehničkom mandatu!) zatražio od Ministarstva poljoprivrede da se promeni postojeći Zakon o GMO. U zahtevu se naglašava da taj zakon nije bezbedan. Kakav problem Tarasjev i Savet imaju sa ovim zakonom, koji striktno zabranjuje promet i uzgoj genetski modifikovanih organizama u našoj zemlji, nije hteo da kaže. Ponovo nas je uputio na ministarstvo.
Ni u portfelju poljoprivrede Vlade Srbije u sredu nam, takođe, nisu mogli dati odgovor na ovo pitanje, kao i zašto nije izabran novi savet.
– Za demokratsku zemlju je kuriziotet bez presedana da dva meseca nije izabran novi Savet za biološku bezbednost, koji je izuzetno važno telo – kaže Milica Vojić Marković, predsednik skupštinskog Odbora za ekologiju.
– Ministarstvo poljoprivrede je od akreditovanih laboratorija redovno dobijalo izveštaje o prisustvu GMO soje, kukuruza i sirovina u stočnoj hrani sa preciznim informacijama o nazivima proizvođača i uvoznika, a do sada niko nije reagovao!
To mora da bude sankcionisano ostavkama odgovornih u državnim službama i hitnim pokretanjem krivičnih postupaka zbog bioterorizma i ataka na zdravlje potrošača u Srbiji. Sumnjam da se isti ljudi iz Saveta za biološku sigurnost nalaze i u radnom telu za izmenu Zakona o GMO, što je sukob interesa po američkom modelu između političara i naučnih radnika.
– Prethodni savet je bio vrlo problematičnog sastava, pa novi mora da uključi širi krug stručnjaka, a ne samo biologe koji su se bavili petunijama, a koji su naprasno postali stručnjaci za GMO. Novi savet moraju da čine stručnjaci iz oblasti medicine, veterine, agronomije, ekologije, genetike i ostalih oblasti, jer genetski modifikovani organizmi zadiru u sve sfere života.
Inače, Savet kojem je pre dva meseca istekao mandat nikada nije podneo ni jedan izveštaj Skupštini niti javnosti. Zbog toga, predložene su izmene kojima novi savet ne bi imenovalo Ministarstvo poljoprivrede ili Vlada, nego predstavnici građana – Skupština kojoj bi redovno podnosili izveštaje.
– Naš predlog je da se za članove tog saveta biraju visoko moralni ljudi, koji nisu u vezi sa farmaceutskim firmama i kompanijama, bivši stipendisti ili u ekonomskoj zavisnosti velikih kompanija – kaže Vojić Marković.
– Takođe, njih treba da proveri i Služba bezbenosti, jer oni odlučuju o životima svih građana i posledice odluka koje donose mogu da budu dalekosežne za buduće generacije!
Kazne i do 30.000 evra
U Zakonu o GMO piše da: “Nijedan modifikovan živi organizam kao ni proizvod od genetički modifikovanog organizma ne može da se stavi u promet, odnosno gaji u komercijalne svrhe na teritoriji Republike Srbije”.
Postojeći Zakon za svakog ko gaji ili prodaje GMO propisuje zatvorsku kaznu od tri godine ili 30.000 evra za pravno lice. Inspektori su pronašli 23 hektara u Mačvi i Sremu pod GM sojom, ali nijedan poljoprivrednik nije kažnjen! Samo su podizane prekršajne prijave.
Novosti