Krajem novembra i početkom decembra 2014. godine, istočnu Srbiju je zahvatio talas niske temperature praćen pojavom kiše koja se ledila, stvarajući izuzetno debele naslage leda. Hladan period je trajao oko mesec dana, a praćen je dodatnim padavinama snega i jakim vetrovima, što je kumulativno otežavalo krošnje stabala, te je došlo do velikog broja lomova stabala, kao i izvaljivanja čitavih grupa stabala, stvarajući velike štete u šumama.
Usled izvaljenih stabala mnoge šumske saobraćajnice i mostovi (koje koristi i ruralno stanovništvo) postali su neprohodni. Obim i visina štete, koja je nastala u šumi, ima za ova područja karakter elementarne nepogode, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Štete su nastale na području kojim gazduje JP „Srbijašume“ i to šumska gadinstva Niš, Boljevac, Kruševac, Kučevo i Despotovac, kao i u šumama sopstvenika na obuhvaćenom području. Prema preliminarnim podacima, ugrožena je površina od 18.419 ha državnih šuma, sa ukupnom zapreminom od 456.326 m3 drveta i 23.886 ha šuma sopstvenika sa ukupnom zapreminom od 266.065m3.
U cilju preduzimanja mera i aktivnosti iz svoje nadležnosti, Uprava za šume je formirala Posebnu radnu grupu (čine je predstavnici Uprave za šume i JP „Srbijašume“), koja je odmah izvršila delimičan uvid u stanje na terenu i sačinila Predlog mera i aktivnosti za sanaciju oštećenih šuma od ledoloma i ledoizvala na području istočne Srbije za period 2015-2018 godine.
Navedeni materijal predstavlja operativni plan aktivnosti sa dinamikom izvođenja, obavezama pojedinih institucija, pravnih lica i pojedinaca.
Kako se navodi u saopštenju, s bzirom da su velike štete nastale i u šumama sopstvenika, sačinjeno je Obaveštenje za sopstvenike šuma o prijavi nastalih šteta i merama postupanja u cilju sprovođenja sanacije, koje će biti postavljeno na oglasnim tablama mesnih kancelarija na ugroženim područjima, kao i na veb stranici Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Uprava za šume.
Imajući u vidu obim šteta i stanje na terenu, neophodno je hitno preduzimanje mera, Uprava za šume Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine poziva sopstvenike šuma da prijave nastale štete.
agronews