Svakog 14. februara vinogradari proslavljaju svoj praznik, dan svetog Trifuna. Tada obilaze vinograde i prvom simboličnom rezidbom loze označavaju početak sezone.
Odavno se, kao ovog 14. februara, nije uz toliko vere ispraćala godina, koju vredni vinogradari mere “od Svetog Trifuna do Svetog Trifuna”. Poslednju će zimu, pričaju za Novosti, srećno ispratiti s nadom da se takva skoro ponoviti neće. Mraz je posejao strah na 2.500 hektara aleksandrovačkog vinogorja.
– Narod se uplašio da li je gidža preživela, pa se malo okasnilo sa orezivanjem – svedoči za “Novosti” poznati župski vinar Rade Ćosić iz Vitkova. – I sam sam bio obazriv, ali na sreću, video sam da nema izmrzotina i da će sve, Bogu hvala, biti dobro. Loša je bila zima, a opet, svi se boljem nadamo.
U Ćosićevim vinogradima, koje je još pradeda Jovan obrađivao, gde “teku” vrhunska tamjanika i čuvena ruža muskant, davno pristigla iz Toskane, vrvi od gostiju i čukununučadi koja nastavljaju tradiciju. Glavni kolačar Župe, Kosta Botunjac u Donjem Zleginju proizvodi vino noar, rizling i sada već slavnu jagodu. Veruje da će zimu pobediti sunce.
– Nadamo se lepom i plodnom periodu, jer je prošla bila zahtevna – priča za “Novosti” Kosta Botunjac. – Orezali smo par čokota loze, kako nalažu vera i dan, prelili čašom crnog vina i za nas tek sada počinje godina.
Ispred Muzeja vinarstva i vinogradarstva, na oglednim vinogradima Srednje škole “Sveti Trifun”, koja školuje đake još od 1926. godine, okupilo se na stotine Župljana i gostiju da se pomole zaštitniku voćara i vinogradara. Pripadnici viteškog reda “Monah Dorotej” proslavili su slavu u obližnjem Tršcu, a već 15 godina se okupljaju na Svetog Trifuna, organizovano, u prepoznatljivim odorama. Poručuju da vino nije opijat, već religija.
Interesantno je da samo nekoliko porodica uzima Svetog Trifuna kao krsnu slavu, otuda je ona slava svih nas u Aleksandrovcu – predočava za “Novosti” viši kustos, istoričar Ivan Brborić. – Srpska štampa spominje okupljanja na Trifundan s kraja 19. veka, ali je izvesno da to nisu bili počeci te slave kod nas.
U Turističkoj organizaciji Aleksandrovac nisu sigurni koliko je sveta “navratilo” u neki od domova 23.000 meštana varoši gde se živi za vino i od vina. Direktor Vladimir Rašković nam kaže da svaka porodična vinarija ugošćava prijatelje.
– Vekovima su ljudi vezani za svoje vinograde – podvlači Jugoslav Stajkovac, predsednik Opštine Aleksandrovac.
I zaista, tragovi poljoprivrede u Župi stari su 7.000 godina, a vino se u Župi pije više od 3.000 godina. Još 1196.godine u Studeničkoj povelji, pominje se da je Stefan Nemanja manastiru darovao župska sela. Knez Lazar imao je podrume u poljani Kruševica. Župljani gaje razne sorte, prokupac, bojadiser, smederevka, sovinjon, semijon, župljanka, neoplanta, šardone, rizling. Da li će molitva na Svetog Trifuna utopliti lozicu, koja se skoro dva meseca “krila” u snegu, videće se na jesen. Juče je posle dužeg vremena sunce sijalo u Župi…
Prokupački vinogradari obeležili su juče Svetog Trifuna rezidbom prvih čokota grožđa u naselju Sokolica, pored članova Udruženja vinogradara “Toplica”.
– Toplica je uvek bila poznata po proizvodnji kvalitetnog grožđa i vina, a autohtona sorta prokupac poznata je i van granica naše zemlje – kaže Miroljub Paunović, zamenik predsednika opštine Prokuplje. – Dobro je da se u poslednje vreme mladi sve više opredeljuju za podizanje novih zasada i u proizvodnji i preradi grožđa primenjuju nove tehnologije.
Ovogodišnji domaćin slave Jelena Simonović podsetila je da je njen otac, pukovnik Miroslav Simonović formirao prokupačko udruženje vinogradara pre 35 godina.
– Biti domaćin vinogradarske slave je čast i velika privilegija. Bavljenjem vinogradarstvom negujem i nastavljam tradiciju svojih roditelja – kazala je Jelena Simonović.