Ministarstvo zaštite životne sredine, Zavod za zaštitu prirode Srbije, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode i Turistička organizacija opštine Surdulica obeležiće Svetski dan vlažnih područja skupom “Vlažna područja i biodiverzitet”, koji će biti održan 31. januara u zaštićenom području – Predeo izuzetnih odlika “Vlasina”Svetski dan vlažnih područja skupom “Vlažna područja i biodiverzitet”, koji će biti održan 31. januara u zaštićenom području – Predeo izuzetnih odlika “Vlasina”
Zavod za zaštitu prirode Srbije poručuje i da se očuvanjem vlažnih područja zaustavlja gubitak biodiverziteta.
Povodom obeležavanja Svetskog dana vlažnih područja, direktor Zavoda za zaštitu prirode Srbije Aleksandar Dragišić ističe da će biti proglašena dva nova zaštićena područja – specijalni rezervat prirode “Brzansko moravište”, stari meandar kao jedno od poslednjih očuvanih močvarnih staništa u Pomoravlju, te Spomenik prirode “Blederija”, rečice na jugozapadnom obodu regije dunavskog Ključa.
Na prostoru Brzanskog Moravišta redovno boravi oko 60 strogo zaštićenih vrsta ptica, od kojih se oko 30 tu gnezdi i reproduktivni je centar za više vrsta vodozemaca i gmizavaca, dok se Blederija stavlja pod zaštitu kako bi se očuvalo izvorište sa četiri mesta isticanja vrela, dva akumulativna vodopada, od kojih je nizvodniji visine oko 7 metara, kao i velika akumulacija bigra u donjem toku, navedeno je u saopštenju Zavoda.
Tu su i vrelska pećina Sokolovica, sa povremenim vrelom gravitacionog tipa i periodičnim tokom koji je usekao živopisnu krečnjačku klisuricu, sa nekoliko suženja i slapova.
Svetski dan vlažnih područja obeležava se u Predelu izuzetnih odlika “Vlasina” budući da, kao jedno od deset naših područja upisanih na Listu svetski značajnih vlažnih područja tj. Ramsarskih područja, predstavlja primer njihovog bogatstva i jedinstvenosti.
Od ukupno deset proglašenih vlažnih područja od međunarodnog značaja u Srbiji, osam se nalazi u nizijskim predelima Vojvodine, a među njima posebno mesto pripada području na kome se sada nalazi Specijalni rezervat prirode “Carska bara”.
Smešteno između Begeja i Tise, sa izuzetnom raznolikošću predela i staništa, Ramsarsko područje “Stari Begej-Carska bara” obezbeđuje opstanak velikom broju biljnih i životinjskih vrsta, značajnih i ugroženih na nacionalnom i međunarodnom nivou, među kojima se nalazi i preko 250 vrsta ptica.
“Pokrajinski zavod u saradnji sa upravljačem i drugim partnerima ulaže značajne napore da to jedinstveno područje sačuva i unapredi, posebno kroz aktivne mere upravljanja vodnim režimom i osetljivim vlažnim staništima”, naveo je pomoćnik direktora Pokrajinskog Zavoda Slobodan Puzović.
Tanjug