Dosadašnji rezultati projekta ”Pomoć u izgradnji kapaciteta i usluga za podršku organskoj poljoprivredi u Srbiji“ koji sprovodi Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO), a finansira Vlada Mađarske, predstavljeni su u Centru za organsku proizvodnju u Selenči.
Od oktobra 2013. godine, kada je projekat počeo, do januara ove godine realizovano je mnogo aktivnosti koje su imale za cilj unapređivanje organskog sektora i izgradnju kapaciteta poljoprivrednika i srednjoškolskog nastavnog kadra.
Projekat je podeljen na više komponenti koje uključuju analizu organskog sektora i regionalnih specifičnosti u pogledu organske proizvodnje, analizu lanca vrednosti za odabrane regionalne organske specifične proizvode, unapređivanje nastavnog programa iz izbornog predmeta Organska proizvodnja, formiranje otvorenih i poslovnih škola za poljoprivrednike pri Centru za organsku proizvodnju u Selenči. Studije i izveštaji urađeni u okviru projekta mogu se preuzeti na web stranici Nacionalnog udruženja za razvoj organske proizvodnje ”Serbia Organica” ( www. serbiaorganica.org).
Veliki doprinos ovog projekta organskom sektoru u Srbiji je i akreditacija programa namenjenog nastavnicima srednjih poljoprivrednih škola iz organizovanja praktičnih vežbi iz organske proizvodnje, a čeka se još i osavremenjivanje nastavnog programa iz izbornog predmeta Organska proizvodnja. Ova aktivnost je sprovedena u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Kroz saradnju sa Nacionalnim udruženjem ”Serbia Organica“ organizovane su promotivne kampanje namenjene podizanju svesti potrošača o vrednostima i koristima koje organski proizvodi imaju, pružena je podrška učešću organskih proizvođača na sajmovima i festivalima. ”Serbia Organica” je izradila i vodič za komunikaciju u sektoru organske proizvodnje.
Uz pomoć saradnika na projektu- Centra za organsku proizvodnju u Selenči uspešno su otpočele sa radom inovativne otvorene i poslovne škole namenjene sadašnjim i budućim proizvođačima, putem kojih se kroz neformalno druženje diskutuje o problemima u proizvodnji, rešenjima za probleme, razmenjuju se iskustva i pospešuje saradnja između poljoprivrednika. Ove „škole bez zidova“ kako ih inače zovu, mogu da se formiraju bilo gde ukoliko za to postoji interes i volja učesnika.
Nacionalni program razvoja kapaciteta i usluga za regionalne specifične organske proizvode, koji je finalni rezultat projekta, biće realizovan do kraja leta ove godine.
agronews