Na stručnoj radinonici ”Zašto izabrati originalni EU kvalitet”, održanoj na Salašu 137 u Čeneju, domaći i evropski stručnjaci za prehranu i standard EU kvaliteta objasnili su učesnicima zbog čega proizvodi, proizvedeni sa EU šemama kvaliteta, donose dodatu vrednost. Takođe, predstavnici tri najveće slovenačke kompanije za preradu mesa – Kras, Celjske mesnine i Panvita grupa upoznali su prisutne sa standardima kvaliteta i sigurnosti, koje za prehrambene proizvode zahteva Evropska unija i objasnili zašto su slovenački proizvodi, koji često prevazilaze ove stroge zahteve, odličan izbor, kako za krajnje potrošače, tako i za trgovačke lance i distributere
Održana radionica je deo trogodišnjeg (2017 – 2020) evropskog projekta promocije kvalitetnih proizvoda od svinjskog mesa na srpskom tržištu. Projekat, koji vredi nešto manje od milion evra, od čega 80 % sredstava finansira EU a 20% predlagač projekta GIZ Mesne industrije Slovenije, u sklopu je promocije evropske poljoprivrede pod zajedničkim sloganom ”Enjoy, it’s from Europe”.
Promociju, na unutrašnjim i trećim tržištima, izvode za različite poljoprivredne proizvode i sektore reprezentativne nacionalne organizacije.
”Uz pomoć tih kampanja Evropska unija želi da predstavi prednosti evropskih prehrambenih proizvoda, naročito u pogledu kvaliteta, sigurnosti, autentičnosti i specifičnih metoda proizvodnje, i na taj način poveća konkurentnost evropske poljoprivrede”, rekla je na radionici Ana Ahčin, predstavnica GIZ Mesne industrije Slovenije. Kako je dodala, mere poljoprivredne politike EU imaju za cilj da finansijski podrže korisnike u aktivnostima informisanja i promocije poljoprivrednih proizvoda, a sa ciljem povećanja ugleda poljoprivrednih proizvoda poreklom iz Evropske unije.
Prednost proizvoda sa EU šemama kvaliteta
Predstavnici tri najveće slovenačke kompanije za preradu mesa – Kras (sa tradicionalnim, prepoznatljivim mesnim prerađevinama koji se plasiraju pod sloganom ”Dodajemo samo vreme i so”), Celjske mesnine (najveći proizvođač crvenog mesa u Sloveniji) i Panvita grupa (sa robnom markom Ave – čas za najboljše), naglasili su prednost proizvoda sa EU šemama kvaliteta koji se od drugih proizvoda razlikuju po regionalnom poreklu, načinu proizvodnje, a sertifikovani su i označeni posebnim oznakama. ”Sa šemama EU kvaliteta zaštićeni su i potrošači koji uz proizvod dobijaju i garanciju za kvalitet i sigurnost kao i proizvođači koji postaju konkurentniji na tržištu”.
Oni u Srbiji vide tržište sa potencijalom za rast svojih proizvoda evropskog kvaliteta. To je, uz striktno poštovanje i čak prevazilaženje evropskih minimalnih standarda, koji inače važe za jedne od najstrožih u svetu, između ostalog potvrđeno nizom standarda kvaliteta kao što su IFS, ISO, HALAL i Izabrani kvalitet, koje imaju sve tri kompanije, ali i brižnim praksama odgoja, koje obezbeđuju kvalitetno meso.
Posebno je istaknuto minimalno korišćenje antibiotika u odgoju životinja u Sloveniji, koje je dozvoljeno samo za terapijsku primenu i samim tim je znatno niže od brojnih zemalja, iz kojih je meso uvezeno i u Srbiju.
Bezbednost i sigurnost hrane
Prema rečima Vesne Đorđević, mikrobiloga Instituta za higijenu i tehnologiju mesa, često se u Srbiji meša pojam bezbednosti i sigurnosti hrane, u ovom slučaju mesa.
Sistem bezbednosti hrane u EU zasnovan je na nekoliko načela: odgovornosti proizvođača hrane, ali i hrane za životinje, sledljivosti hrane – sposobnost da se hrana, hrana za životinje, komponente hrane i životinje prate kroz sve faze u lancu, primeni sistema analize rizika (kako bi mere koje se primenjuju radi zaštite zdravlja bile efikasne), kao i primeni načela predostrožnosti kada je to neophodno (kako bi se u slučaju postojanja rizika, koji još uvek nije naučno razjašnjen, obezbedio visok nivo zaštite potrošača u EU).
Svrha politike sigurnosti hrane EU je da osigura da građani EU jedu sigurne i hranjive proizvode od zdravih biljaka i životinja, kao i pravedne prakse u trgovini hranom, uzimajući u obzir zdravlje i dobrobit životinja, zdravlje biljaka i životne sredine.
Srbija će kao rezultat procesa prilagođavanja standardima EU, između ostalog, imati unapređene objekte za proizvodnju i preradu mesa, unapređen uzgoj životinja na farmama, bolje standarde dobrobiti životinja, pouzdan sistem nacionalnih laboratorija. Hrana koja se proizvodi u Srbiji imaće slobodan put do evropskih potrošača, a domaćim potrošačima biće garantovani isti visoki standardi bezbednosti hrane koju trenutno imaju evropski potrošači.
Neujednačen kvalitet hrane
”Bezbednost hrane je u našoj zemlji lakše rešiva ali je kvalitet teško ujednačiti. Ono na čemu mi trebamo da radimo je podizanje kvaliteta i standardizacija proizvodnje hrane. Mi još uvek nemamo zaštićene mesne proizvode na nivou Evropske unije. Samo tri srpska proizvoda – Leskovački ajvar, Homoljski med i Fruškogorski Bermet imaju međunarodni sertifikat Svetske organizacije za intelektualnu svojinu čime je zaštićeno ime ovih proizvoda i njihovo geografsko poreklo na međunarodnom tržištu”, kaže Đorđević.
Kranjska kobasica i Kraški pršut
U kampanji “Originalni EU kvalitet”, akcenat je na dva izvrsna slovenačka proizvoda – Kranjskoj kobasici i Kraškom pršutu, oba sa oznakom kvaliteta “Zaštićena geografska oznaka” zaštićena na evropskom nivou.
Mnogi potrošači u Srbiji ne znaju da pravu kranjsku kobasicu može proizvesti samo 15 slovenačkih sertifikovanih proizvođača. Proizvodi se prema precizno definisanoj recepturi i propisanim proizvodnim postupkom. Svi proizvođači za označavanje Kranjske kobasice (Kranjska klobasa) upotrebljavaju jedinstveni logotip i evropski simbol kvaliteta – zaštičenu geografsku oznaku.
Kraški pršut je jedinstveni kulinarski specijalitet slovenačkog Krasa. Napravljen od svežeg svinjskog buta, koji je očvršćavao i sušio na kraškom vazduhu. Kraški pršut ne sadrži nikakve veštačke dodatke – dodata mu je samo morska so.
agronews