UNDP u Srbiji i Ministarstvo zaštite životne sredine pružiće, u saradnji sa GEF-om, mentorsku i drugu stručnu podršku onima koji prijave najbolje predloge za smanjenje emisija štetnih gasova na lokalnom nivou primenom principa cirkularne ekonomije. Najzreliji projekti biće kasnije sufinansirani
Lokalne samouprave i javna komunalna preduzeća, privredni subjekti i organizacije civilnog društva registrovani u Srbiji mogu da do 1. februara pošalju predloge inovativnih i isplativih projekata, poslovnih modela i tehničkih rešenja za smanjenje emisija gasova s efektom staklene bašte na nivou lokalnih zajednica primenom principa cirkularne ekonomije.
Javni poziv za ovaj izazov raspisali su Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji i Ministarstvo zaštite životne sredine, u saradnji s Globalnim fondom za životnu sredinu (GEF). Naveli su da je cilj da se podstaknu načini da se ispušta manje štetnih gasova i ublaže klimatske promene.
Preko obuke do sufinansiranja
Traže se ideje koje bi omogućile i druge društvene, ekonomske i ekološke koristi za zajednicu i građane, stoji u pozivu za inovacije u oblasti cirkularne ekonomije. Kandidati koji pokažu najveći potencijal dobiće mentorsku i drugu stručnu podršku preko poslovnog akceleratora, kako bi se njihovi predlozi razvili u zrele projekte, koji mogu da dođu do sredstava za sprovođenje.
Onlajn info dani biće održani 11. i 23. decembra i 12. januara
Do 20 timova će tako proći obuku iz poslovnog planiranja, promocije proizvoda, istraživanja tržišta i drugih oblasti, uz pomoć za primenu u nekoj od faza životnog ciklusa proizvoda i usluga. Faza akceleracije takođe će uključivati radionice i studijska putovanja, a moguća je i pravna, ekonomska, finansijska i inženjerska podrška.
Najzreliji projekti biće odabrani 2022. godine i sufinansirani. Grantovi su ograničeni na do 20 odsto vrednosti investicije i iznosiće najviše 200.000 dolara, stoji u dokumentaciji. Onlajn info dani biće održani 11. i 23. decembra i 12. januara.
Reciklaža i energetska efikasnost
Među primerima dobre prakse istaknuta je cirkularna proizvodnja eteričnih ulja kod Paraćina. Firma Sanicula Co posluje gotovo bez otpada, jer biomasu od korišćenih biljaka prerađuje u gorivo, a pepelom đubri zasade.
Grad Stokholm je takođe istaknut zahvaljujući sveobuhvatnoj i inovativnoj energetskoj obnovi zgrada, uz uvođenje geotermalnog grejanja. Neki od ostalih projekata su za proizvodnju ambalaže od korišćene plastike, ponovnu upotrebu otpadnog tekstila od odeće u modnoj industriji i urbano kompostiranje.
EU će podržati zemlje regiona u zelenom oporavku
“Kako bi ispunila ciljeve pristupanja Evropskoj uniji i održala konkurentnost na međunarodnom tržištu, Srbija treba da ubrza tranziciju ka cirkularnoj ekonomiji i niskougljeničnom razvoju. Zelena agenda EU za Zapadni Balkan pokrenuće mogućnosti za finansiranje zelenih preduzeća i projekata”, navodi se u obrazloženju i dodaje da je konkurs namenjen podršci industriji i kompanijama da povećaju kapacitet za privlačenje takvih investicija.
Cirkularni poslovni modeli su šansa za održivi oporavak privrede, posebno malih i srednjih preduzeća, od posledica pandemije oboljenja COVID-19 i za izdržljivost tokom budućih kriza, navode organizatori.
Konkurs je raspisan u okviru pripremnog procesa za projekat “Smanjenje ugljeničnog otiska lokalnih zajednica primenom principa cirkularne ekonomije u Republici Srbiji”.