Duvanska industrija Japan tobako internešenel (JTI) otvorila je danas u svojoj fabrici u Senti novu unapređenu liniju za preradu duvana, vrednu dva miliona dolara, koja će zapošljavati dodatnih 40 sezonskih radnika.
Ministar poljoprivrede Srbije Dragan Glamočić, koji je prisustvovao otvaranju, rekao je da je za Srbiju važno da postane privlačan teren za ulaganje uspešnih firmi, poput JTI, i ostane siguran partner kako bi ih motivisala da dalje ulažu.
On je rekao da će država zaštititi prodaju duvana većim angažovanjem inspekcija, jer želi da eliminiše duvan sa sivog tržišta, i dodao da od 1. oktobra traje vanredni inspekcijski nadzor.
Glamočić je poručio da će svi proizvođači duvana i u idućoj sezoni moći da dobiju nadoknadu za deo troškova osiguranja svojih zasada duvana.
Generalni direktor i potpredsednik kompanije JTI za Zapadni Balkan Kris Vuds kazao je da će nova linija povećati kapacitet prerade duvana za 30 odsto, odnosno sa sadašnjeg nivoa prerade duvana od oko 2,5 tona po satu, na tri tone po satu.
On je podsetio da je JTI od kupovine duvanske industrije u Senti 2006. godine uložio više od 140 miliona dolara u modernizaciju pogona i povećanje proizvodnje, a izvezao cigarete i duvan u vrednosti od 95 miliona dolara.
Prema rečima Vudsa, kada je JTI započinjao poslovanje u Senti fabrika je imala 77 radnika, a danas ima više od 300 zaposlenih i angažuje oko 270 sezonskih radnika.
Vuds je ocenio kao dobar potez pokušaj Vlade Srbije da sistematski spreči šverc duvana i poručio da je saradnja vlade i proizvođača duvana “ključ uspeha duvanske industrije”.
Ambasador Japana u Srbiji Masafumi Kuroki kazao je da je JTI prva i najveća japanska investicija u Srbiji i izrazio zadovoljstvo povećanjem proizvodnje te fabrike, koja, kako je dodao, doprinosi izvozu i budžetu Srbije i omogućava nova radna mesta.
On je zahvalio Vladi Srbije na pomoći JTI u prevazilaženju problema i pozdravio napore za suzbijanje ilegalne podaje sečenog duvana.
Kuroki je izrazio nadu da će poslovanje JTI služiti kao primer i ostalim japanskim investitorima da prošire poslovanje na Srbiju.
Kako je rečeno na otvaranju, novi pogon u Senti vredan dva miliona dolara, deo je ovogodišnjeg ulaganja JTI od šest miliona dolara u tu fabriku duvana.
JTI iz Srbije izvozi cigarete u Crnu Goru, BiH, Makedoniju, Hrvatsku i Albaniju, a duvan u EU.
Glamočić: Proizvođači duvana spremni da ostanu u Srbiji
Glamočić je dodao da su proizvođači duvana iskazali spremnost da ostanu na tržištu Srbije iako je država morala da prihvati kvote za uvoz duvana iz Evropske unije.
“Obavili smo razgovore sa proizvođačima duvana i svi su iskazali spremnost da ostanu da rade u Srbiji”, kazao je on.
Ministar je dodao da će država sledeće godine obezbediti deo bespovratnih sredstava za kupovinu nove opreme i mašina za proizvodnju duvana.
Kako je Glamočić naveo, Ministarstvo poljoprivrede će “učiniti sve” da unapredi proizvodnju duvana i istakao da bi deo kredita koje Srbija bude dobila od Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) trebalo da bude uložen u duvansku industriju.
Vlada Srbije usaglasila je carinske stope za uvoz cigareta iz Hrvatske i EU sredinom oktobra ove godine, čime je rešen spor između Brisela i Beograda, što je značajno za Hrvatsku koja beleži gubitke na tržištima CEFTE nakon ulaska u EU.
Ubuduće će sve zemlje EU, uključujući i Hrvatsku, moći da po carini od 15 odsto izvezu u Srbiju ukupno 1.625 tona cigareta. Van te kvote, koju je do sada kroz regionalni CEFTA sporazum koristila samo Hrvatska, sve uvozne cigarete iz evropskih zemalja biće oporezovane sa 57 odsto.
Beta