U Šumadiji površina pod strnim žitima iznosi 30.000 hektara od kojih je 20.000 hektara atara pod pšenicom. Kiša i vremenska kolebanja odložila su žetvu pšenice. Padavine za razliku od pšenice pogoduju kukuruzu koji se za sada dobro razvija
U Šumadiji završena je žetva ječma za razliku od pšenice koja je i dalje na čekanju zbog povećane vlažnosti klasa i stabljike. Zrno pšenice je spremno međutim može da se desi da vlažnost iz stabljike pređe u zrno prilikom žetve. Da bi kombajn počeo da žanje potrebno je da vlažnost zrna bude negde oko 16 odsto.
“Što se tiče strnih žita izuzetno smo imali povoljne uslove u toku setve i u toku nicanja nismo imali niskih temperatura međutim imali smo jedan dug sušni period mada tamo gde je primenjena puna agrotehnika biljka se dosta izborila i lepo je isklasala i sada je u fazi punog zrenja. Međutim sada imamo problem zbog nevremena odnosno kiša poslednjih dana ali opet da kažem imali smo sreće jer kod nas nije bilo grada. U odnosu na prošlu godinu biće manji prinos ali tu imamo i jedan drugi problem što će pored manjeg prinosa pšenica biti i lošijeg kvaliteta. Ako se pšenica bude plaćala po kvalitetu imaće nisku cenu”, kaže Zlatko Živanović, poljoprivrednik iz sela Lužnice kod Kragujevca.
Pravilan razvoj kukuruza
Za razliku od pšenice padavine pogoduju kukuruzu koji je nakon velikih problema na samom početku ratarske sezone počeo pravilno da se razvija.
“Ova poslednja kiša je izvukla kukuruz i može da se desi da zbog ovih prethodnih velikih padavina koje smo imali bude i dobra godina na kraju za kukuruz. To vam kažem iz razloga što vlage nije bilo za setvu ali bilo je tu neujednačenog nicanja i bilo je problema kasnije prilikom zaštite baš zbog broja pera koja su se pojavila u njivi. Međutim desilo se to da je kukuruz prosto izdržao iako je na oko strašno izgledao, dobio je ne samo kišu već i naglo zahlađenje. Dobio je priliku da vlaga lagano siđe dole do korena i da on krene da koristi tu vlagu i sada kada pogledate skroz je drugačija slika u ataru kao što možete da vidite i po drugim selima”, kaže Marko Veljković, poljoprivrednik, selo Lužnice kod Kragujevca.
Prosečni prinosi
Stručnjaci savetuju poljoprivrednike da budu strpljivi i da sa žetvom pšenice krenu odmah nakon padavina.
“Imamo specifičnu godinu, jednu koja je na neki način različita od mnogih prethodnih a to znači skraćenu vegetaciju, toplotni udar kod pšenice se desio početkom juna, ječam je završio svoju tehnološku zrelost već prvog juna i krenula je žetva a žetva pšenice može da krene i ovih dana. Što se tiče drugih okolnosti prinosi neće biti ekstremni, biće u nekom proseku za ovo podneblje, a kada bise ovakav raspored padavina dešavao još pet, šest puta do avgusta pogodovao bi kukuruzu koji je na neki način i kasnije zasejan iz mnogo razloga i sada se u ovoj fazi nalazi u zadovoljavajućem feno izgledu. Ipak za njega je još rano govoriti ako jul i avgust ne budu imali dovoljno padavina”, kaže Dobrivoje Popović, savetodavac za ratarstvo.
U Šumadiji se i ove godine očekuje prosečan prinos ratarskih kultura.