Da li senzori i druge tehnološke inovacije postaju važniji u savremenoj poljoprivredi od dugotrajnog rada poljoprivrednika, njegovog umeća i žuljevitih ruku, dobre motike ili mehanizacije? U kojoj meri moderna tehnologija može da olakša seosku proizvodnju odvajkada životno značajnu na našim prostorima? Odgovore na ta i druga pitanja treba da ponudi predstojeća konferencija o inovacijama u poljoprivredi, koja se u dva naredna vikenda (9. i 15. ovog meseca) održava na Zlatiboru
Pod geslom ”Primenom digitalnih tehnologija do bržeg razvoja i boljih rezultata” konferenciju organizuje Biznis inovacioni centar na Zlatiboru, uz pokroviteljstvo Ministarstva za inovacije i tehnološki razvoj, u saradnji sa Institutom za agroekonomiku poljoprivrede, opštinom Čajetina i preduzećem ”Zlatiborski eko agrar”.
Učesnici konferencije dobiće od domaćih i stranih stručnjaka korisne informacije o inovativnim rešenjima i savremenoj podršci u poljoprivredi, kao i o ishrani u stočarstvu, melioraciji zemljišta, organskom pčelarenju, lakšem praćenju proizvodnje, unapređenju prodaje. Biće prisutni i savetnici za pametnu poljoprivredu, direktori inovacionih kompanija, profesori iz ove oblasti…
Među njima i stručnjak iz Nemačke Aleksandar Sljusar, ekspert za ishranu životinja sa upotrebom eteričnih ulja (uz ostalo i korišćenjem origana u toj ishrani), prof. dr Aleksandar Rodić sa Instituta ”Mihajlo Pupin” iz Centra za robotiku (govoriće o digitalizaciji poljoprivrede), Zdenko Zloh (Agroinovations), pčelar pronalazač Goran Stanojević i drugi.
Nekadašnji i današnji načini uzgoja se bitno razlikuju zahvaljujući inovacionim rešenjima, posebno kako se kulture uzgjajaju. A digitalizacija poljoprivredne proizvodnje, smatraju organizatori iz Biznis inovacionog centra na Zlatiboru, potrebna je da bi se išlo ukorak sa vremenom i svetom, pre svega za lakši dolazak proizvođača do boljih rezultata.
Direktor Biznis inovacionog centra Darko Đurović kaže da je u ovo vreme klimatskih promena i nedostatka radne snage prilično rizično bavljenje poljoprivredom.
”U tome je veliki značaj primene tehnologija za olakšanje proizvodnje. Pojavila se nova oblast, pametna poljoprivreda koja u velikoj meri zamenjuje radnu snagu, pruža blagovremene informacije i automatizuje ceo proces. Reč je, pored ostalog, o ulaganjima u ”pametne plastenike”, sisteme navodnjavanja, prihrane.. Postoje senzori koji se stavljaju u zemlju da bi dali podatke o vlažnosti zemljišta, temperaturi vazduha i druge, što pomaže sistemu da automatski vrši navodnjavanje i prihranu. U Srbiji postoje ogledna domaćinstva gde se ovo već primenjuje, u sprezi sa sistemom solarnih panela radi samostalnog energetskog rada bilo gde, bez nužnog priključka na elektroinstalacije. Sve je, ipak, u povoju, tako da je konferencija prilika da se o tome detaljnije informiše”, objašnjava Đurović.
Za one koji ne mogu da prisustvuju ovoj konferenciji na Zlatiboru obezbeđen je prenos uživo na YouTube kanalu.