Pandemija povećala prodaju bajate robe
U poslednjoj Interpolovoj akciji, nazvanoj ”Opson 9”, zaplenjene su velike količine falsifikovane hrane i pića. Zaplene hrane sa isteklim rokom trajanja bile su značajno veće nego u prethodnim Opson akcijama, što ukazuje da su kriminalne grupe dobro iskoristile krizu oko pandemije
Potencijalno opasni proizvodi za potrošače bili su vredni oko 40 miliona dolara, a Interpol je saopštio kako je prilikom ove opsežne kontrole tržišta uhapšeno 406 ljudi širom sveta i razbijeno 19 organizovanih kriminalnih grupa.
Među otkrivenom robom bilo je mlečnih proizvoda kontaminiranih bakterijama, mesa iz ilegalnih klanica, kao i prehrambenih proizvoda koji su lažno bili deklarisani kao lekovi.
Kako se navodi, u Bugarskoj je u istrazi učestvovala policija zajedno sa tamošnjom Agencijom za bezbednost hrane. U neregistrovanom magacinu pronađene su veće količine sira, a naknadne laboratorijske analize pokazale su prisutvo bakterije ešerihija koli. Zaplenjeno je i uništeno oko 3,6 tona nebezbednih mlečnih proizvoda.
U akciji , koju su vodili Interpol i Europol, na tržištu, ali i tokom kontrole transporta robe, pronađeno je više od 12.000 tona ilegalnih i potencijalno štetnih proizvoda.
U ovoj velikoj kontroli prometa učestvovali su policija, carine, nadležne državne agencije, kao i partneri iz privatnog sektora čak 77 zemalja. Akcija je trajala od decembra 2019. do juna ove godine, što znači da je bio pokriven i period pandemije virusa korona.
Kako se zaključuje, zaplene hrane sa isteklim rokom trajanja bile su značajno veće nego u prethodnim Opson akcijama, što ukazuje da su kriminalne grupe dobro iskoristile krizu oko pandemije i zatvaranja nacionalnih tržišta, kao i zastoj u transportu robe. Takođe, pronađene su hiljade falsifikovanih medicinskih proizvoda, uključujući dezinfekciona sredstva i oko 17.000 lažnih kovid testova.
U ovogodišnjoj akciji, najviše je zaplenjeno proizvoda životinjskog porekla i to više od 5.000 tona.
Otkrivena je i jedna nova vrsta malverzacije – konji su transportovani u Italiju sa lažnim pasošima, uz navode da će učestvovati na sportskom takmičenju. Zapravo su bili poslati u klanicu.
– Dok zemlje širom sveta nastavljaju svoje napore da obuzdaju kovid 19, kriminalne mreže koje distribuiraju ove potencijalno opasne proizvode pokazuju samo svoju odlučnost da zarade – rekao je generalni sekretar Interpola Jirgen Stok.
Opseg i raznolikost hrane i pića zaplenjenih u ovoj akciji treba da podseti potrošače da budu oprezni šta kupuju.