Poljoprivednici iz somborske opštine, koji već mesecima protestuju zbog činjenice da u tom gradu nije raspisana licitacija za zakup državne zemlje, zbog čega ne mogu da počnu oranje, od sinoć spavaju na njivama.
Oni kažu da su se na taj potez odlučili kako bi fizički zaustavili uzurpatore, koji su već nelegalno uzorali svu zemlju, osim tri stotine hektara sa kojih se, kažu, neće pomeriti.
Dok u Somboru i žene piju vina, kako kaže pesma, na njivama oko njega ne zna se ni ko pije ni ko plaća. Na poslednjim oranicama, koje nisu uzurpirane, paori iz nekoliko okolnih sela naložili su vatru, koja ih je jedina grejala kada je sinoć temperatura otišla u minus.
Kako izgleda spavati u februaru na njivi?
“Znate kako. Noć je bila vedra, sve je bilo belo, pa i mi. Strana do vatre nije bila bela, pa kad ova pobeli, onda se okrenemo. I tako smo spavali”, kaže poljoprivrednik iz Gakova Vladimir Skrobonja.
Na toj istoj vatri sprema se i ručak, a za pripremu hrane se snalaze, kažu, na paorski način. Kada kiša počne da pada, jedini zaklon su im kamioni i traktori.
“Osećamo se smrznuto. Proveli smo celu noć ovde, evo i kiša počinje da pada. Očekujemo da neko dođe i da nam odgovor – dokle mi više ovde da sedimo i čekamo”, rekao je poljoprivrednik iz Rastine Mane Prica.
A čekaju od septembra, kada je po planu trebalo da bude raspisana licitacija. Odgovor na pitanje kada, i da li će je uopšte biti, nisu dobili, niti ih je iko od nadležnih posetio.
Scena u kojoj trideset ljudi spava na otvorenom državne organe praktično ne interesuje. Osim policije, koja s vremena na vreme dođe i legitimiše ih.
Kažu, protesta im je preko glave, i jedino za šta se bore je tih tri stotine hektara, koje bi na ravne časti podelili paori iz svih okolnih sela. Međutim, država im ne omogućava čak ni da konkurišu za to parče zemlje.
“Razočaran sam u ovu vlast, na ovaj način gde neki pojedinci mogu da bespravno uđu u posede i da rade, a ja kao dugogodišnji poljoprivrednik, koji sam odlučio da boravim na selu i imam troje dece, koje bi voleo da ostanu ovde, tražim da ova vlast nađe način da uvede da legalno uđemo, platimo i radimo”, navodi poljoprivrednik iz Bačkog Brega Saša Đukić.
Za to vreme, u gradskoj kući u Somboru, stanje je redovno. Na naša pitanja kada će biti raspisana licitacija i šta će biti sa paorima koji protestuju, iz kabineta gradonačelnika samo kratak odgovor – nema izjava do daljeg.