Nezadovoljni poljoprivrednici iz južnog Banata nisu postigli dogovor o otkupnim cenama sa uljarama tokom razgovora u kojima je posredovao ministar trgovine Rasim Ljajić. Ljajić je prvo razgovarao sa predstavnicima uljarske industrije, a potom i sa poljoprivrednicima, ali dogovor nije postignut.
Paori su nezadovoljni otkupnim cenama pšenice, kukuruza i suncokreta i očekivali su da danas dođe do rešenja njihovih problema.
“Poljoprivrednici nisu zadovoljni rezultatima današnjeg sastanka sa ministrom unutrašnje i spoljne trgovine Rasimom Ljajićem”, izjavio je član Upravnog odbora asocijacije “Banatski paori” Miroslav Grubanov i najavio da će oni razmotriti načine na koji će protesti biti nastavljeni. Grubanov je novinarima, nakon završetka sastanka sa Ljajićem, rekao da je Ministarstvo trgovine u kontaktu sa uljarima i otkupljivačima došlo do saznanja da poljoprivrednicima za suncokret ne mogu ponuditi veću cenu od 24 dinara po kilogramu. To je, kako je napomenuo, za više od 50 odsto manje od prošlogodišnje otkupne cene.
Protest paora na putu Pančevo–Beograd traje od srede, a kako nema dogovora, očekuje se da će nastaviti blokade puta traktorima u trajanju od dva sata, uz pauze od sat vremena, sve dok im se ne ispune zahtevi, kao što su to radili i prekjuče i juče do početka pregovora u Vladi Srbije u Beogradu.
Prvo su želeli da sa nekoliko stotina traktora u protestnoj vožnji dođu ispred Vlade Srbije i svoje zahteve za rešavanje problema predaju premijeru Ivici Dačiću i vicepremijeru Aleksandru Vučiću, ali ih je policija zaustavila na ulazu u Pančevo. Poljoprivrednici su blokirali i luke u Pančevu i na Dunavu, i silose kompanije “Graneksport” u Pančevu, i podržali blokadu uljara u Zrenjaninu i Novoj Crnji.
Traže da se suzbije kartelsko ponašanje u industriji ulja i dogovaranju otkupne cene suncokreta. Traže i da otkupna cena suncokreta bude 45 dinara za kilogram, dodatni otkup za potrebe Robnih rezervi 200.000 tona pšenice ovogodišnjeg roda po ceni od 20 dinara za kilogram, kao i otkup 200.000 tona kukuruza po ceni od 18 dinara za kilogram.
“Fabrike ulja trpe gubitke zbog blokade njihovih pogona i ne mogu da ispunjavaju ugovorne obaveze, niti da izvoze robu. Situacija na tržištu je teška i poljoprivredni proizvođači moraju da shvate da ove godine ne mogu da ostvare iste cene suncokreta kao prošle godine”, izjavila je novinarima direktorka doo “Industrijsko bilje” Olga Čurović, nakon sastanka uljara s ministrom trgovine Rasimom Ljajićem.
Prema njenim rečima, neke fabrike, kao što je “Dijamant”, rekle su da će se povući iz otkupa. Podsetila je da ta kompanija svake godine otkupi između 100.000 i 120.000 tona suncokreta.
“Taj deo robe opteretiće tržište i može da utiče na još veći pad cena”, upozorila je Čurovićeva i navela da Srbija ove godine može da izveze 120.000 tona ulja, jer to ne može da se potroši na domaćem tržištu, i da fabrike moraju biti konkurentne u izvozu. Smatra da poljoprivredni proizvođači koji blokiraju fabrike treba da snose deo troškova tih fabrika. Napomenula je da su u blokadi “Dijamant”, fabrika ulja u Crnji, “Graneksport” u Pančevu, a prkjuče je u blokadi bio “Sojaprotein”. Čurovićeva tvrdi da ratari ni sa jednom fabrikom koju blokiraju nemaju ugovorni odnos.
Kako pomoći
Predsednik Udruženja poljoprivrednika Opštine Zrenjanin Ognjen Rackov izjavio je da Ministarstvo trgovine traži mogućnosti da pomogne poljoprivrednicima, i dodao da je njihov zahtev da cena sunocokreta bude 40 dinara plus PDV, jer niža cena dovodi u pitanje egzistenciju, novu proizvodnju i plaćanje dugova iz prethodne sezone. Rackov je rekao da im je ponuđeno da drže robu u silosima dva do tri meseca dok ne bude veća cena, a da su poljoprirvednici tražili i da robne rezerve otkupe suncokret, a ne ulje od prozivođača. Prema njegovim rečima, poljoprivrednici očekuju da ih u ponedeljak primi prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić.
Dnevnik