Poljoprivrednici koji kupuju mineralno đubrivo od pančevačke “Azotare”, moći će da ga pazare i do 20 odsto jeftinije. Naime, “Azotara” je startovala sa radom, nakon četiri i po meseca pauze zbog remonta, a pad vrednosti gasa koji kupujemo od Rusije omogućiće i niže cene đubriva.
– Pokretanje proizvodnje ide po fazama – kažu iz “Azotare”. – Prvo je počela da radi “Energetika”, pa zatim “Kiseline”, a poslednji u nizu je puštanje u rad i druge linije “Kiseline” i pogona “Amonijak”. To je uobičajna procedura, tako kod nas teče startovanje fabrike, jer je napravljena iz pet zasebnih celina.
Dogovorena cena gasa za naš petrohemijski blok, koji čine “Azotara”, “Petrohemija” i MSK “Kikinda” sa “Gaspromom” je prvo bila 300 dolara za 1.000 kubika gasa, ali je poslednjom posetom srpske delegacije najavljeno da će novi računi ići sa cenom od 220 dolara za 1.000 metara kubnih “plavog energenta”.
Čim se određene količine proizvedu do Nove godine, očekuje se da će tada uslediti pojeftinjenje. Paori će ovu vrstu đubriva kupovati tokom zime, kako bi mogli da ga iskoriste na proleće.
– Trenutna cena đubriva tipa “urea” sa 46 odsto azota je 350 evra po toni, a na to treba dodati i deset odsto PDV – kaže Miladin Ševarlić, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu. – Ova vrsta azotnog đubriva koristi se za prolećnu prihranu i povećava vegetativnu masu.
Neophodan partner
Poslovni planovi za 2016. godini u fabrici mineralnih đubriva, osim pronalaženja strateškog partnera koji bi omogućio da pogon dugoročno stane na noge, jeste i povećanje kapaciteta proizvodnje za polovinu. Tako bi u narednoj godini, “Azotara” trebalo da proizvede umesto 400.000, i do 600.000 tona azotnog đubriva.
Ovaj rezultat će dobiti ukoliko se strateški uloži u razvoj pogona, a za to im je ipak potreban spoljni ulagač, kojeg Vlada Srbije traži.