Ujed ose ili pčele zna da bude veoma nezgodan, a za onog ko je alergičan čak i poguban. Period kada su najopasnije, kažu lekari, tek predstoji, a domaćice bi trebalo da ih se čuvaju kada spremaju zimnicu. Uboda, kažu iz Hitne pomoći, ove godine nema više u odnosu na prošlu. Čim dođu hladniji dani ovi insekti češće će ulaziti u kuće kako bi pronašli toplotu.
Slatko voće izuzetno je primamljivo žutim “opasnicama”, pa je pre jela, grožđe, kruške ili šljive neophodno dobro oprati i proveriti. Ujed za bilo koji deo glave i vrata može da bude opasan, a najgori je onaj na jeziku.
– Od otoka koji se automatski javlja na jeziku brzo dolazi do gušenja – kaže Nada Macura. – Neophodno je pozvati Hitnu pomoć, a do tada kockica leda u ustima i oko usana može da bude od pomoći. Pacijent potom od lekara dobija adrenalin, antihistamin i kortikosteroid.
Veliki broj osa i pčela razleteće se oko šerpi gde se kuvaju slatko, džem ili paradajz. Kako jesen tek dolazi, toplotu će potražiti u kućama, a tada su, prema rečima Nade Macure posebno “ljute”.
Toksini se brzo prenose u krv
Pored glave i jezika, ubod u predelu vrata posebno je zabrinjavajući, upozorava Nada Macura.
– Zbog krvnih sudova u vratu, ovaj ujed je nezgodan, pogotovo tamo gde se opipava puls. Toksini se tako vrlo brzo prenose u krv. Usled ovakvih ujeda najbolje je obratiti se lekaru, kao i ako se radi o većem broju uboda.