Najviše junetine put Bosfora bi trebalo da krene sa Peštera gde se trenutno uzgaja oko 45.000 krupnih grla. Ipak stočari strahuju od toga hoće li uspeti da obezbede potrebne količine mesa
Prilikom nedavne posete predsednika Turske Redžepa Taipa Erdogana Beogradu i Novom Pazaru, postignut je dogovor o godišnjem izvozu 5.000 tona junećeg mesa iz Srbije u ovu mnogoljudnu zemlju.
Najviše junetine put Bosfora bi trebalo da krene sa Peštera – najpoznatijeg stočarskog kraja u Srbiji – gde se trenutno uzgaja oko 45.000 krupnih grla. Zato ovdašnji domaćini ističu da ih raduje dogovoreni posao, ali i da strahuju od toga hoće li uspeti da obezbede potrebne količine mesa.
– Iako nam još nisu poznati svi detalji dogovora, izvesno je da se radi o za nas unosnom poslu. Jer, otkupna cena junećeg mesa u Srbiji je neznatno veća od dva evra, a u Turskoj premašuje deset. Ako bi iza projekta stala država, koja bi sve pratila i kontrolisala, te tako pomogla stočarima, svi bi imali koristi – ističe predsednik Udruženja farmera sa Donjeg Peštera Fehim Kurtović, koji ističe da bi odmah mogli da zakolju 2.000 bikova, možda i više.
Kaže, kada bi dobili garancije da je posao dugoročan, a cene i otkup sigurni, vrlo bi brzo teladima napunili mnogobrojne sada prazne farme i posvetili se tovu.
Specifično peštersko meso
– Stotine pešterskih farmera je spremno da odmah prione na posao, godišnje bi mogli da ponudimo i više od 10.000 tovljenika, ali od države tražimo da stane na put mešetarima koji će pokušati da nam, kako su to i ranije činili, pokvare posao i Turcima, pod firmom “pešterskog”, plasiraju sumnjivo meso koje će raznim kanalima nabaviti iz drugih delova Srbije, Bosne, Crne Gore, Albanije… A, peštersko meso je specifično i bolje od ostalih jer se stoka gaji u netaknutoj prirodi i u idealnim uslovima za gajenje. Zbog 180 dana na paši ovdašnja grla, kako se to često kaže, “drže cenu” – naglašava Kurtović koji se već oprobao u tovu i proizvodnji mesa.
Upravo s toga i zna šta su preduslovi za realizaciju dogovora sa Turcima: garancije da će dogovorene cene biti ispoštovane, da domaćine niko neće ucenjivati i da će sva njihova junad na vreme biti otkupljena. Ističe i to kako je neophodno da opština reguliše probleme u vodosnabdevanju i zimi redovno čisti puteve.
– Ako bi imali potrebnu sigurnost, već za dve-tri godine bi zainteresovanim kupcima godišnje mogli bi da isporučimo i više mesa od dogovorenih 5.000 tona – zaključuje stočar iz sela Bioci Enver Dacić.
Spremna i laboratorija
Na Pešteru postoje četiri klanice zavidnog kapaciteta, koje rade po evropskim standardima (ISO2200) i poseduju sve potrebne sertifikate, pa i “halal” koji traže kupci iz Turske. Slična klanica, sa ogromnim rashlađivačkim prostorom, postoji i u susednoj Raški, a svi se slažu da je za najavljeni izvoz posebno dragoceno to što u Sjenici – pri Regionalnom centru za razvoj poljoprivrede – uspešno radi i laboratorija za kontrolu mesa, sa standardom “ISO 17025”.