Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević potvrdio je da je u Tužilaštvo za organizovani kriminal policija privela pet osoba povodom sumnji za malverzacije sa skladištenjem žita. Ovo je samo početak procesa kojim se šalje jasna poruka da država neće tolerisati pljačku svoje imovine, izjavili su ministri trgovine i unutrašnjih poslova Rasim Ljajić i Ivica Dačić.
Radisavljević je Tanjugu rekao da je policija privela načelnika odeljenja u Centru za prehrambene proizvode Republičke direkcije za robne rezerve u Novom Sada Mihaila Uvačeka, šefa odseka u odeljenju centra Republičke direkcije za robne rezerve u Novom Sadu Jelenu Drobnjak, sudskog veštaka Stašu Savkovića, kao i zaposlene u preduzeću “Jugoinspekt” iz Novog Sada Sinišu Kozlinu i Angelinu Strilić.
“Protiv njih, kao i protiv dva lica koja nisu pronađena na poznatim adresama stanovanja, policija je podnela krivičnu prijavu zbog sumnje da su u periodu od 2005. do 2012. godine omogućili prisvajanje merkantilne pšenice u količini od 11.000 tona i kukuruza od 10.500 tona uskladištenih u dva privatna preduzeća u Somboru”, naglasio je Radisavljević.
On je dodao da je prema navodima u prijavi prisvajanjem robe na skladištenju pribavljena protivpravna imovinska korist od preko pet miliona evra, a za isti iznos je oštećena i Republička direkcija za robne rezerve.
Tužilaštvo je saopštilo da je naložilo da se nastavi sa prikupljanjem potrebnih podataka u vezi sa skladištenjem pšenice i kukuruza i kod drugih preduzeća, kao i drugih roba, obzirom da, prema do sada prikupljenim informacijama, postoji sumnja da se na sličan način manipulisalo svim robama u vlasništvu Direkcije za robne rezerve”.
Uhapšeni se terete zloupotrebe, dvoje osumnjičenih iz Sombora u bekstvu
Prethodno je Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo da su pripadnici Uprave kriminalističke policije i Policijske uprave u Somboru, u saradnji sa Tužilaštvom za organizovani kriminal, zbog sumnje da su zloupotrebili službeni položaj i položaj odgovornog lica uhapsili M.U. (1956), J.D, S.S. iz Novog Sada, kao i S.K, i A.S iz Sombora, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Kako se navodi, krivičnom prijavom obuhvaćeni su i B. M. (1960) i G.M. (1962) iz Sombora, koji su u bekstvu.
Prema navodima MUP-a, osumnjičeni B.M. i G.M. su, u periodu od 2005. do 2013. godine, bili ovlašćeni skladištari Republičke direkcije za robne rezerve za merkantilni kukuruz i merkantilnu pšenicu u količini od oko 20.000 tona, iako su njihovi skladišni kapaciteti bili 3.360 tona žitarica. Skladištari su postali na osnovu ugovora koje su zaključivali sa Republičkom direkcijom za robne rezerve, pri čemu su prilagali falsifikovanu dokumentaciju izdatu od strane zaposlenih S.K. i A.S u “Jugoinspekt” Novi Sad.
Ugovori su zaključeni na osnovu saglasnosti M.U. načelnika Centra republičke Direkcije za robne rezerve u Novom Sadu, iako je znao da količina poverene robe skladištarima “Gradska pekara” Sombor i “1. Oktobar” Sombor prevazilazi njihove ukupne skladišne kapacitete, tvrdi se u saopštenju MUP-a.
B.M. i G.M. se sumnjiče da su, u periodu od 2005. do 2013. godine, suprotno Zakonu o robnim rezervama, poverenu robu Republičke direkcije za robne rezerve prodavali i koristili za svoje potrebe i time pribavili sebi protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 513 miliona dinara, kao i korist u vidu neosnovano naplaćene usluge skladištenja od Republičke direkcije za robne rezerve, u iznosu od 78 miliona dinara.
Oni se sumnjiče da su, na taj način, pribavili protivpravnu imovinsku korist preduzećima “Gradska pekara” i “1. Oktobar”, koja su u vlasništvu B.M, u ukupnom iznosu od 5,5 miliona evra, a na štetu Republičke direkcije za robne rezerve, tj. budžeta Republike Srbije, zaključuje se u saopštenju policije.
Poljoprivredni inspektori utvrdili su, sredinom juna, da je u 19 skladišta robnih rezervi manje pšenice i kukuruza nego što je bilo smešteno u silose.
Ljajić: Država neće tolerisati pljačku svoje imovine
Hapšenje osumničenih da su malverzacijama prilikom skladištenja merkantilne pšenice i kukuruza za robne rezerve oštetili državu samo je početak procesa kojim se šalje jasna poruka da država neće tolerisati pljačku svoje imovine, izjavio je danas ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić.
“Podnete su krivične prijave protiv 14 skladištara gde je utvrđen veliki manjak iz robnih rezervi, oko 80.000 tona što pšenice što kukuruza je nestalo. Očekujemo konačni sudski epilog ne samo za ovaj slučaj, već i za sve naredne slučajeve koji će uslediti ukoliko se utvrdi odgovornost onih koji su učinili štetu za državu i državni budžet, rekao je Ljajić novinarima u parlamentu.
Ljajić je dodao da je današnje hapšenje i poruka da se krađa ne isplati nikome, a posebno ne onima koji su izdavali u zakup skladišni prostor i za to uzimali značajana finansijska sredstava i trgovali robom koju su dobijali od robnih rezervi.
Ministar je najavio da će tokom naredne sednice u parlamentu biti i predlog zakona o robnim rezervama istakavši da je jedan od razloga za njegovo donošenje pojačana kontrola i nadzor nad robnim rezervama.
Dosadašnjim zakonom uopšte nije bila predviđena odredba o kontroli i nadzoru nad Direkcijom za robne rezerve, a sada će nadzor nad Direkcijom sprovoditi četiri ministarstva – energetike, finansija, poljoprivrede i trgovine, dodao je Ljajić.
On je naglasio da će se time smanjiti mogućnost za malverzacije i zloupotebe, ali da je to tek “jedan kolosek.
“Drugi kolosek se tiče činjenice što Direkcija mora da obezbedi u svom vlasništvu veći skladišni prostor.
Trenutno u Direkciji za robne rezerve ima svega 17.500 kvadratnih metara skladišnog prostora za pšenicu i to je jedini silos u vlasništvu države, sve ostalo država, odnosno Direkcija, iznajmljuje od privatnih skladištara, rekao je Ljajić.
On je precizirao da država želi da obezbedi više skladišnog prostora tako što će aktivirati hipoteke i uzeti skladišni prostor koji je do sada bio u privatnom vlasništvu onih skladištara koji su izvršili zlupotrebe sa robom iz robnih rezervi.
“Očekujemo da ćemo u narednom periodu obezbedini oko 100.000 kvadratnih metara skladišnog prostora i samim tim će se smanjiiti mogućnost ovakvih zloupotreba. Zakon će stupiti na snagu odmah nakon usvajanja, a verujem da će biti u skupštini već naredne nedelje, zaključio je Ljajić.
Dačić: Državi naneta velika šteta zbog krađe iz robnih rezervi
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da su ustanovljene velike zloupotrebe i problemi kao i da je velika šteta naneta državi kada je reč o krađi robnih rezervi.
Na pitanje da li se može očekivati još hapšenja povodom zloupotreba sa robnim rezervama Dačić je novinarima rekao da je to jedan deo priče o lošoj kontroli stanja robnih rezervi na različitim mestima u Srbiji.
Prema njegovim rečima, ustanovljeno je da nedostaje velika količina onih proizvoda koji bi trebalo da budu u skladištima preduzeća koja su određena da čuvaju te robne rezerve.
“Koliko će istraga dalje obuhvatiti videćemo. Ali to je deo onoga što je najavljeno i o čemu se pričalo i ranije da su ustanovljene velike zloupotrebe i veliki problemi, bahatost i velika šteta za državu kada je reč o krađi robnih rezervi”, rekao je Dačić.
Veljović: Borba protiv podrivanja ekonomske moći države
Direktor policije Milorad Veljović izjavio je da je današnje hapšenje predstavlja nastavak borbe protiv onih koji podrivaju ekonomsku moć države.
On je rekao Tanjugu da policija u saradnji sa Tužilaštvom za organizovani kriminal već pola godine proverava sve u vezi sa robnim rezervama i da će današnja akcija biti nastavljena.
On je obasnio da se suština zloupotreba sastoji u tome “da ovlascćena lica u Direkciji za robne rezerve omogućavaju pojedinim privatnim skladištarima da putem falsifikovane dokumentacije” skladište robu iako nemaju uslova za to.
Veljović je istakao i da je putem ovih mahinacija budžet Srbije oštećen za najmanje 5,5 miliona evra najavivši da će biti provereno šta je rađeno i sa drugim prozvodima iz robnih rezervi
Veljović je istakao i da je ovaj predmet vezan isklučivo za merkantilnu pšenicu i kukuruz “ali postavlja se pitanje šta je sa ostalom akciznom robom – sa uljem, sojom, …sa svim onim drugim što čini sigurnost države u slučaju eventualnih elementarnih nepogoda i svega drugog”.
Tanjug, RTV