Cene mesa u proteklih godinu dana porasle su za oko 20 odsto, a za koliko i kada će biti nova korekcija cene, ne samo mesa već i prerađevina, videće se u narednom periodu
”Meso je u Evropskoj uniji u proteklih mesec dana poskupelo između 40 i 50 odsto pa će zbog te povišice domaći uvoznici morati da koriguju cene naviše, a za njima će to učiniti i ovdašnji klaničari, koji proizvodnju zasnivanju na tovu domaćih tovljenika” izjavio je za Dnevnik potpredsednik Privredne komore Srbije Zoran Matijević.
Prema njegovim rečima, od kada je počela kriza u Ukrajini cene mesa idu naviše u Evropi, što mora da se odrazi i na domaće tržište mesa u Srbiji. Za poskupljenje mesa nisu samo kriva dešavanja Ruska Federacija – Ukrajina, već su i znatno ranije, sa pojavom pandemije, cene žitarica i goriva neprekidno rasle, što je dovodilo i do poskupljenja mesa i druge hrane.
Sagovornik Dnevnika nije želeo da prognozira koliko bi kilogram svinjetine i prerađevina mogao da poskupi, ali je naglasio da potrošači mogu da očekuju više cene oko Vaskrsa i 1. maja, kada se meso zbog praznovanja više kupuje.
Kilogram žive vage tovljenika, kaže farmer iz Laćarka Bora Šuljmanac, sada je na farmama 187 dinara s PDV-om, a tovljenici koji nisu s farmi koštaju 180 dinara žive vage.
Za razliku od svinjetine, piletina je bila i ostala najčešće kupovano meso. Farmeri pilića za sada se ne žale na cenu žive mere od 150 dinara za kilogram. Jedino strepe od svake nove isporuke živinske hrane koja je uvek skuplja u odnosu na prošlu.
Svinjetinu najviše uvozimo iz Španije
U spoljnotrgovinskoj robnoj razmeni u 2021. godini uvezeno je 28.767 tona svinjskog mesa, u vrednosti 60,2 miliona evra, saopštila je Privredna komora Srbije.
Prema trenutno dostupnim podacima za 2022. godinu, u januaru je uvezeno svinjskog mesa u količini od 3.000 tona vrednosti šest miliona evra. Meso iz uvoza uglavnom se koristi za proizvodnju mesnih prerađevina.
Najveći uvoz svinjetine je iz Španije, zatim iz Mađarske, Holandije i Hrvatske.