Zagađenje izazvano poljoprivrednim aktivnostima je najveća pretnja za eko-sistem Skadarskog jezera, saopšteno je u ponedeljak na konferenciji koju je organizovala nevladina organizacija ”Grin houm“.
Na konferenciji su predstavljeni rezultati projekta „Primena integralnog upravljanja ekosistemom Skadarskog jezera“, koji je ta NVO realizovala u partnerstvu sa Istraživačkim centrom za ruralni razvoj iz Albanije, Ulcinj biznis alijansom i organizacijom „Ilber“ iz Skadra.
Predstavnik „Grin houma“ Jovana Janjušević, kazala je da je ta NVO u proteklih 18 meseci učestvovala u izradi različitih studija, čiji je cilj procena stanja eko-sistema Skadarskog jezera.
Prema njenim rečima, ne postoje zvanični podaci o količinama i uticajima poljoprivrednih aktivnosti na živi sistem jezera.
– Može se govoriti o približnim brojkama (upotreba 80 tona pesticida godišnje), gde svakako najveći negativan uticaj ima preduzeće „Plantaže“, koje u svom radu koristi veliki broj pesticida koji otiču ili putem podzemnih voda dospevaju direktno u jezero – rekla je Janjuševićeva.
Studija je pokazala da su, pored poljoprivrede, najveća pretnja za biodiverzitet jezera otpadne vode, koje preko Zete dolaze iz Nikšića i Danilovgrada, preko Morače iz Podgorice, sa Cetinja preko Crnojevića rijeke kao i iz Skadra i manjih mesta na obodu jezera u Albaniji, u obimu od 39 miliona tona godišnje.
– Evidentan rezultat te pojave je zarastanje jezerske površine vodnim biljem, koje je u periodu od 30 godina poraslo za 23 odsto – od trećine jezera 1981. do više od polovine 2012. godine, i predstavlja alarmantan podatak koji zahteva hitnu intervenciju – kazala je ona.
Janjuševićeva je pojasnila da se na taj način menja ekološki karakter jezera što, kako je navela, može za vrlo kratko vreme da naruši biološku ravnotežu.
– Preostalih 30 miliona tona predstavljaju otpadne vode koje u jezero dospevaju preko proizvodnih procesa Kombinata aluminijuma Podgorica, što znači da je ukupna količina netretiranih otpadnih voda koje dospevaju u jezero 69 miliona tona godišnje – precizirala je Janjuševićeva.
Ona je podsetila da je u poslednjih deset godina međunarodna zajednica donirala više od deset miliona evra sa ciljem uspostavljanja efikasne prekogranične saradnje, kako bi se na nivou dve države upravljalo zajedničkim prirodnim resursom.
Baza podataka
U toku trajanja projekta, u radu sa poljoprivrednicima iz regiona, proistekla je inicijativa uspostavljanja baze podataka za region Skadarskog jezera. Ona će biti dostupna svim zainteresovanim opštinama u Crnoj Gori i Albaniji. Ideja baze je uspostavljanje adekvatnog mehanizma praćenja podataka iz oblasti poljoprivrede, sa ciljem procene informacija koje bi ukazivale na eventualna zagađenja životne sredine.
Novosti