Četrdeset i tri miliona hektara poljoprivrednog zemljišta u Rusiji se ne koristi za tu namenu. To su ogromne rezerve zemljišta, rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin objašnjavajući zašto je podržao ideju oko podele državnih hektara na Dalekom istoku. Oni koje se protive ovoj ideji kritikuju i da je cela akcija samo populizam jer je nemoguće sprovesti ceo program koji će na kraju imati visoke troškove
Predsednik Rusije Vladimir Putin podržao je ideju oko podele državnih hektara na Dalekom istoku i smatra da bi program trebalo proširiti na celu zemlju.
On kaže da u Rusiji ima dovoljno zemljišta. ”Četrdeset i tri miliona hektara poljoprivrednog zemljišta ne koristi se za tu namenu. To su ogromne, ogromne rezerve zemljišta“, rekao je.
Međutim, predsednik je naglasio da bi program na Dalekom istoku trebalo prvo da se realizuje.
Program za dodelu besplatnih hektara na Dalekom istoku omogućava svakom građaninu Rusije da dobije po jedan hektar zemljišta besplatno.
Posle pet godina vlasništvo nad zemljom
Od 1. juna prošle godine program je pokrenut za žitelje Dalekog istoka, a od 1. februara ove godine za sve ostale Ruse. Tokom prve godine nakon dobijanja zemljišta podnosilac zahteva treba da odluči kako će koristiti imanje, a kroz tri godine da prijavi kako se ono razvija. Nakon pet godina stiče se vlasništvo nad imanjem ili se ono može uzeti u zakup.
Do sada se za ovaj program prijavilo 93.000 ljudi, a oko 20.000 jedinica zemljišta već je ustupljeno prijavljenim građanima.
U početku, oni dobijaju zemljište na besplatno korišćenje pet godina, a zatim u vlasništvo bez nakande ako je ono korišćeno za obavljanje bilo kakvih aktivnosti koje nisu zabranjene ruskim zakonima. U slučaju da je nije tako, ono će mu biti oduzeto. Stranci neće imati mogućnost da koriste zemlju. Predviđeno je da se zemljište dodeljuje po pojednostavljenoj proceduri, bez katastarskih radova, što će znatno uprostiti proceduru dodele.
Novi vlasnici ne mogu iznajmiti, prodati, ili oduđiti imovinu u narednih pet godina.
Oblasti gde se može uzeti zemljište su Jakutija, Kamčatka, Čukotka, Primorje, Amur, Magan i Sakhalin…
Jakutija će obezbediti još 2,5 hektara za sve zainteresovane.
Oni koje se protive ovoj ideji kažu da i poklanjanje zemlje na Dalekom istoku neće biti dovoljno da privuče ljude u ovu oblast zbog udaljenosti i nedostatka infrastrukture u regionu.
Kritikuju i da je cela akcija samo populizam jer je nemoguće sprovesti ceo program koji će na kraju imati visoke troškove. Kažu da vlast s druge strane, treba da obezbedi poljoprivrednicima jeftinije kredite i da se više ulaže u infrastrukturu.