Na teritoriji Srbije postoji više hiljada vodotoka čija ukupna dužina iznosi 65.980 kilometara. Srbija ne raspolaže značajnim količinama sopstvenih voda što je ubraja u siromašnija područja Evrope sa količinom od 1840 kubnih metara domaćih voda po stanovniku godišnje
Gustina rečne mreže je veoma neujednačena i iznosi od 120 m/km2 do 3 500 m/km2, a padavine kao jedan od najznačajnijih faktora vodnih resursa su veoma neravnomerno raspoređene.
Srbija ne raspolaže značajnim količinama sopstvenih voda što je ubraja u siromašnija područja Evrope sa količinom od 1840 kubnih metara domaćih voda po stanovniku godišnje.
Srbija ipak koristi još i tranzitne ili prolazne vode Dunava i njegovih pritoka koje prosečno iznose 5 850 m3/s ili oko 185 000 km3 godišnje.
Slivu Crnog mora pripada 92,4 posto površine Srbije, 5,3% je Jadranski a 2,1 posto Egejski sliv.
U Srbiji živi oko 100 vrsta riba što je 20 procenata svih slatkovodnih vrsta riba na prostoru Evrope.
Vodno prirodno nasleđe u Srbiji se štiti u okviru sistema zaštićenih područja duže od 70 godina a najlepši primeri zaštite su Krupačko vrelo, Taorsko vrelo, vrelo reke Mlave, Bjeluška potajnica, Vlasinsko jezero, slapovi Sopotnice, ponornica uvale Rečka, vodopad Prskalo, vodopadi Velika i Mala ripaljka i Lisine.
Omogućiti pristup svežoj pijaćoj vodi i obezbediti osnovne sanitarne uslove za sve, globalni je zadatak i izazov koji su definisale UN a to je i razlog zašto je Generalna skupština UN 1992. godine donela rezoluciju po kojoj se 22. mart svake godine obeležava kao Svetski dan vode.
Svetski dan voda slavi vodu i podiže svest o globalnoj krizi sa vodom, a osnovni fokus obeležavanja je podrška postizanju cilja održivog razvoja 6: voda i sanitacija za sve do 2030. godine.
Tema Svetskog dana voda 2021.godine je “Vrednovanje voda”. Vrednost vode je mnogo veća od cene – voda ima ogromnu i kompleksnu vrednost za naša domaćinstva, hranu, kulturu, zdravstvo, obrazovanje, ekonomiju i integritet našeg prirodnog okruženja.