U Nacionalnom parku Brioni u Hrvatskoj danas je počela treća međunarodna konferencija Parkovi Dinarskog luka, na kojoj će se razmatrati važnost održivog turizma u zaštićenim prirodnim područjima, saopštio je Svetski fond za prirodu (WWF).
U saopštenju se ističe da održivi turizam mora postati prioritet za zaštićena područja u regionu Dinarskog luka, odnosno za mrežu od gotovo 80 parkova s teritorije zemalja bivše Jugoslavije i Albanije.
Posle prošlogodišnje konferencije u Budvi, kada je usvojen dokument “Velika pobeda za Dinarski luk”, kojim su se zemlje regiona obavezale na dalji petogodišnji zajednički rad na unapredjenju zaštićenih područja, na ovogodišnjoj konferenciji razmatraće se osnivanje asocijacije Parkovi Dinaridi, što se očekuje do kraja ove godine.
“WWF veruje da su zaštićena područja od izuzetne važnosti za zaštitu prirodne baštine u regionu i da ljudima donose korist. Uz asocijaciju Parkovi Dinaridi zaštićena područja će biti još korisnija za postizanje te važne misije”, izjavio je direktor WWF Mediteranskog programa Paolo Lombardi na otvaranju konferencije, na kojoj je okupljeno 150 predstavnika zaštićenih područja regiona.
On je istakao da vlade, poslovni sektor, civilno društvo i lokalne zajednice moraju raditi zajedno kako bi bili sigurni da ljudi koji žive u parkovima ili oko njih mogu imati koristi od tih zaštićenih područja i to povezujući zaštitu prirode, ekonomski interes i dobrobit ljudi.
Područje Dinarida ili Dinarski luk, koji se nalazi na zapadnom Balkanu i prostire na oko 100.000 kvadratnih kilometara i oko 6.000 kilometar morske obale, predstavlja integralni ekosistem, koji obuhvata planinske vrhove, razgranatu mrežu reka, jezera i močvara od medjunarodnog značaja.
To područje je naseljeno mnogim endemskim, ali i ugroženim vrstama, jedno je od najbogatijih ribom u Sredozemlju, najveći je rezervoar podzemnih voda u Evropi i čini prirodnu celinu bez obzira na državne granice.
Region Dinarskog luka WWF je identifikovao kao mesto od globalne važnosti za biološku raznolikost.
Reč je o području u kom se nalazi najdublja vertikala na svetu u Nacionalnom parku Severni Velebit, najveća evropska prašuma Perućica u Nacionalnom parku Sutjeska, drugi najdublji kanjon na svetu – kanjon reke Tare.
Region se ponosi zdravim populacijama velikih mesojeda poput medveda, risa ili vuka, a dom je i za više od 5.000 jedinstvenih vrsta.
U Srbiju su deo te inicijative nacionalni parkovi Djerdap, Fruška gora, Kopaonik i Tara, kao i zaštićena područja Šargan-Mokra Gora, Gornje Podunavlje, Carska bara, Stara planina, Djavolja Varoš, Zasavica, ribnjak Ečka, Sićevačka klisura, Ovčarsko-kablarska klisura, Vlasina, Uvac i Golija.
Kroz trodnevni program konferencije na Brionima predstaviće se i rezultati procene dobrobiti ekosistema u parkovima, koju je WWF u poslednje dve godine sproveo u 57 parkova regiona.
“Parkovi Dinarskog luka” su projekat WWF-a koji se sprovodi u regionu Dinarskog luka od 2012. godine čiji je cilj stvaranje platforme zaštićenih područja Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije, kroz umrežavanje parkova, studijska putovanja i razmenu iskustava.
Beta