U Specijalnom sudu u Beogradu počelo je čitanje optužnice protiv bivšeg ministra poljoprivrede Saše Dragina i njegovih saradnika za zloupotrebe u Azotari od ukupno oko 28 miliona evra, koja je napisana na više hiljada strana.
Kako je rekao predsednik sudskog veća Dragan Mirković, optužnica je izuzetno obimna te bi njeno čitanje moglo da potraje i dva dana.
Suđenje je spojeno po dve optužnice iz maja i septembra prošle godine, tako da je pored Dragina još 42 optuženih. Prema jednom optuženom zbog bolesti postupak je razdvojen.
Suđenje je otvoreno za javnost, za razliku od pripremnog ročišta koje je održano jesenas.
Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv Dragina i još 20 optuženih 22. maja 2013. zbog sumnje da su zloupotrebama oštetili Azotaru za oko 25 miliona evra.
U septembru je podignuta još jedna optužnica i na njoj se ne nalazi bivši ministar. Tom optužnicom grupi od 25 optuženih od kojih se troje nalazi i na prvoj optužnici, na teret se stavlja da su Azotaru oštetili za oko 350 miliona dinara, odnosno za oko tri miliona evra.
Prema prvoj optužnici, Dragin i ostali se terete za prodaju regresiranog mineralnog đubriva od jula 2009. do oktobra 2011. godine koja je vršena suprotno uredbama Vlade Srbije.
Dragin je bio devet meseci u pritvoru nakon hapšenja u novembru 2012. posle čega mu je odobren kućni pritvor.
Osim Dragina na optuženičkoj klupi je još 41 optuženi, među kojima je i vlasnik konsultantske kuće Zvonimir Nikezić koji je u julu prošle godine pušten iz pritvora uz jemstvo od milion evra u nekretninama.
Dragin i Nikezić se terete da su osmislili način prodaje regresiranog đubriva preko Azotare i preporučili ljudima iz Azotare da tako vrše prodaju đubriva.
Dragin se tereti za krivično delo zloupotreba službenog položaja za koju je zaprećena kazna do 12 godina zatvora, a Nikezić za krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica u podstrekivanju za koje je zaprećena kazna do 10 godina zatvora.
Osim Dragina i Nikezića, optužnica je zbog izvršenja produženog krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu podignuta i protiv Radosava Vujačića, privremenog zastupnika kapitala i predsednika UO u HIP Azotara, zatim Milana Veljovića, direktora PKB, Arsenija Katanića, direktora PD „Aleksa Šantić“, Dragija Lazarevića, direktora Instituta za krmno bilje, Emine Čobanski, direktora PD„ Sunce“ a.d, Verice Spasić, direktora PD „Invej“ a.d.
Optužnica je podignuta i protiv Ljubomira Kuljića, direktora PD „Mlinostep“, Dragana Tanaskovića, direktora PD „Tan trade“, Dragana Mitića, direktora PD „Agro forum“i „Agromedija“, Igora Saboa, direktora PD „Agroseme invest“, Vere Isaković, direktora PD „Ćem co“, Gordana Markovića, direktora PD “Citadela“, Alekse Obradovića, direktora PD „Da car euro“, Srboljuba Žujovića, direktora PD “Srbokop“, Dragana Petrovića, direktora PD „Mlinko amos“, Dragana Vulina, direktora PD „Vulin komerc“ i Veljka Radojevića, zamenika direktora HIP Azotara. Emina Čobanski je u bekstvu i njoj će se suditi u odstustvu.
Mihajlo Grujić je optužen da je kao zamenik direktora u HIP Azotara izvršio produženo krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu i primanje mita.
Borislav Stojković, direktor PD „Tera bo“ i „Sektor 120“, tereti se za produženo krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu i davanje mita.
U prvoj optužnici su obuhvaćena tri načina neosnovanog korišćenja budžetskih sredstava namenjenih za regresiranje kupovine mineralnih đubriva, planiranih prema Uredbama Vlade Republike Srbije kao podsticaj poljoprivrednoj proizvodnji, a koja su mogla da koriste registrovana poljoprivredna gazdinstva, poljoprivredna preduzeća i zemljoradničke zadruge.
Prvi deo optužnice se odnosi na prodaju đubriva u HIP Azotara Pančevo PKB-u i „Aleksi Šantić“ a potom ustupanja đubriva kupcima koji nisu imali pravo na korišćenje budžetskih sredstava namenjenih poljoprivrednim proizvođačima.
Ovim delom optužnice obuhvaćeni su Dragin, Vujačić, Grujić, Nikezić, Veljović, Katanić, Čobanski, Tanasković, Sabo i Isaković.
Postoji opravdana sumnja da je prodaja đubriva na ovaj način sprovedena na inicijativu i po preporuci Dragina i Nikezića, što su prihvatili Veljović i Katanić, dok su Vujačić i Grujić pronašli zainteresovane kupce preduzeća PD „Sunce“, „Tan trade“, „Agro forum“, „Agroseme invest“ i „Ćem co“, koji po Uredbi nisu mogli biti korisnici regresa.
Kupovinom đubriva od HIP Azotara po cenama umanjenim za visinu regresa od 10.000 dinara po toni, preko PKB-a i PD „Aleksa Šantić“ tim preduzećima je pribavljena protivpravna imovinska korist u visini razlike razlike u ceni po kojoj su oni platili regresirano đubrivo i regularne, tržišne cene đubriva u ukupnom iznosu od 258.460.700,00 dinara.
HIP Azotari je na ime prodaje đubriva po nižim cenama iz budžeta isplaćen regres u istom iznosu tako da je i ovom preduzeću pribavljena protivpravna imovinska korist.
Drugi deo optužnice se odnosi na prodaju regresiranog đubriva preko Instituta za krmno bilje u količini od 40.000 tona.
Institut je ovo đubrivo dobio kao formalni kupac a potom ustupao privrednim društvima koja nisu mogla biti njegovi krajnji korisnici po donetim Uredbama i nisu imali pravo na regres pri kupovini.
Vujačić i Grujić su pronalazili privredna društva koja su zainteresovana za kupovinu mineralnih đubriva po regresiranim cenama i njihove direktore upućivali na Lazarevića sa kojim su zaključivali ugovore o preuzimanju duga i regresiranog mineralnog đubriva.
Iz budžeta je HIP Azotari po osnovu prodaje đubriva preko Instituta za krmno bilje isplaćen regres od 289.324.750 dinara, a pravim kupcima, preduzećima Sunce, Invej, Tera bo, Mlinostep, Ćem co, Da car euro, Citadela i Srbokop u istom iznosu pribavljena protivpravna imovinska korist.
Treći deo optužnice se odnosi na prodaju regresiranih đubriva preko zemljoradničkih zadruga koje su shodno uredbama mogle biti korisnici ovih sredstava.
Međutim, i one su se kao i Institut za krmno bilje, PKB i „Aleksa Šantić”, samo formalno pojavile kao kupci u HIP Azotara, a regresirano đubrivo su stvarno preuzimala preduzeća koja nisu mogla biti korisnici sredstava planiranih za te namene.
Na taj način đubrivo je isporučivano preduzećima „Tera bo“, Da car euro, Vujadinović RMV, Tan trade, Citadela Agro forum, Agro media Srbokop, Mlinko amos, Ćem co i Vulin commerce.
Hip Azotara je po osnovu takve isporuke đubriva navedenim preduzećima iz budžeta naplatila regres u ukupnom iznosu od 394.525.000 dinara pa je u tom iznosu pribavljena protivpravna imovinska korist i za navedena preduzeća jer su đubrivo nabavila po povlašćenoj ceni.
Pored toga, pomenuta preduzeća značajan deo duga u iznosu od 646.592.794 dinara po osnovu kupljenog regresiranog đubriva nisu ni platila. Većina ovih preduzecja se nalazi u stečaju ili u blokadi tako da HIP Azotara ne može naplatiti isporučeno regresirano đubrivo.
Azotara je od države na ime regresa neosnovano naplatila ukupan iznos od 942.310.450 dinara. Imajući u vidu visinu nenaplaćenih potraživanja Azotare proizilazi da se praktično najveći deo regresa isplaćenog iz budžeta ovom preduzeću „prelio“ na njegove kupce koji na regres nisu imali pravo.
Četvrti deo optužnice se odnosi na prodaju 83.126 tona neregresiranog đubriva u vrednosti od 2.038.110.020 dinara, preduzećima Agroforum, Sektor 120, Da car euro i Vujadinić RMV.
Zbog stečaja i blokade tih preduzeća, Azotara ne može da naplati dospela potraživanja niti da realizuje menice koje su date kao jedino sredstvo obezbeđenja za isporučeno đubrivo.
Ukupna visina neplaćenih obaveza prema Azotari tih preduzeća iznosi 1.912.294.063,18 dinara, što je i visina protivpravne imovinske koristi koju su sebi pribavili, s obzirom da su preuzeto đubrivo dalje prodali svojim kupcima a Azotari ga do danas nisu platili.
Krajem oktobra prošle godine policija je tužilaštvu za organizovani kriminal podnela novu krivičnu prijavu protiv Dragina zbog sumnje da je omogućio unošenje opasnih materija u Srbiju, njihovo preradivanje i skladištenje, a mesec dana ranije tužilaštvo je podiglo drugu optužnicu za malverzacije u “Azotari” ali se na njoj ne nalazi bivši ministar.
Osim Vujačića, druga optužnica je podignuta i protiv Grujić Mihaila, Isaković Vere, Jurišić Branka, Guberinić Slavka, Božović Radivoja, Stojaković Draga, Krković Vlade, Matijašević Danojla, Popin Draga, Ostojić Saše, Vujačić Predraga, Matić Anite, Stojanović Radoslava, Čolaković Gorana, Brborić Čede, Bilić Brankice, Šuka Dragana i Miletić Srete, zbog po jednog produženog krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu.
Zbog pomaganja u tom krivičnom delu optužnica je podignuta protiv Joksimović Bojana, Filipić Milisava, Mijajlović Zorana, Roganović Save i Tomić Vidoja, a zbog produženog krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica pomaganjem protiv Jelić Branka.
Kako je ranije saopštila policija, sumnja se da su osumnjičeni od 17. decembra 2009. do kraja 2011. godine u Pančevu, Novom Sadu, Beočinu, Somboru, Sremskoj Kamenici, Vrbasu, Senti, Bogatiću postupajući suprotno uredbama Vlade Srbije o uslovima i načinu korišćenja sredstava za regresiranje mineralnih đubriva oštetili budžet Srbije i “HIP Azotaru” za 350 miliona dinara.
Tanjug