U selu Mramorak kod Pančeva počinje izgradnja trenutno najvećeg vetroparka u Srbiji. Ovaj projekat će pozicionirati Srbiju kao ključnog igrača na tržištu ove vrste energije u celom regionu
Srbija ima obavezu da do 2020. godine iz vetra dobije 500 megavata godišnje, a pola od toga će se proizvoditi u vetroparku “Čibuk 1”, kaže Gaetano Masara, generalni direktor “Dženeral elektrika” za jugoistočnu Evropu.
Ova kompanija će isporučiti i instalirati 57 vetroturbina ukupne snage od 158,4 megavata, koje će 113.000 domaćinstava snabdevati električnom energijom. Masara kaže da je u planu izgradnja još jednog vetroparka u Srbiji, ali da je lokacija na kojoj će biti pozicioniran još tajna.
Predstavnici kompanije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Masdar Clean Energy, koja ima većinsko vlasništvo nad projektom, i manjinski partner Continental Wind Partners u ponedeljak su na ceremoniji zatvorenoj za javnost, u prisustvu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića u Beogradu potpisali ugovor o izgradnji vetrenjača u selu Mramorak, nedaleko od Pančeva.
Najveći vetropark na Zapadnom Balkanu
– Ovaj projekat će pozicionirati Srbiju kao ključnog igrača na tržištu ove vrste energije u celom regionu – smatra Masara. – “Čibuk” će biti najveći vetropark na Zapadnom Balkanu. “Dženeral elektrik” će ovaj projekat učiniti liderom na tržištu u Srbiji, jer će više od 50 odsto energije vetra generisati naša kompanija. Radimo sa drugim investitorima i na novim projektima, a uskoro će biti poznato i mesto izgradnje drugog velikog vetroparka. “Dženeral elektrik” će biti najbolji partner Srbije da bi postala samoodrživa u smislu energetske efikasnosti i da bi se cena proizvodnje struje smanjila. Trošak jeste ekonomski faktor za razvoj svake zemlje.
Masara napominje da je GE odgovoran za čitavu realizaciju projekta, od izgradnje, preko proizvodnje, isporuke delova, do ugradnje svih instalacija. Vrednost investicije je oko 300 miliona evra, a posao bi trebalo da bude završen u drugoj polovini 2019. godine. Masara ističe da će za lokalno stanovništvo korist od izgradnje “Čibuka” biti višestruka.
– Na projektu će raditi 400 stručnjaka raznih profila, dok će kasnije na održavanju vetroparka biti angažovano 10-13 ljudi – priča direktor GE za Jugoistočnu Evropu. – Da bi mogle da se transportuju turbine, moraju da se prilagode infrastruktura i putevi, a kada ih napravimo, oni će ostati na korišćenje lokalnoj zajednici. Kada se sagradi vetropark, to će biti kompanija koja stvara prihod kroz prodaju struje, a podleže porezima koji će ići u lokalni budžet i moći će da se koristi da pomogne opštini da ulaže u socijalne usluge.
Novi model za podsticaje
Masara smatra da Srbiji treba više energije iz vetra, tako da 500 megavata nije dovoljno.
– Sledeći korak je da Vlada odobri novi regulatorni režim subvencionisanja investitora – navodi naš sagovornik. – Trenutno postoji subvencionisana tarifa koja je ustanovljena na tržištu, kako bi se investitori privukli da ulažu u obnovljive vrste energije. Imamo najave iz Vlade Srbije da će posle ispunjenja kvote od 500 megavata, biti promenjen model podsticaja.