Udruženja građana “Ama – Centar za negu čoveka i prirode” i “Beogradski festival cveća” kao pokretači Baštališta, baštenske zajednice u Slancima, pokrenuli su online peticiju da se na prostoru grada Beograda odredi odgovarajuće zemljište za osnivanje gradske baštenske zajednice, kao i da ovaj koncept bude prepoznat od strane svih relevantnih institucija i organizacija tokom planiranja grada – http://bastaliste.org/peticija/.
Baštalište je baštenska zajednica u Slancima, 10km od centra Beograda. Po modelu zapadnoevropskih “community gardens”, a u duhu solidarnosti i deljenja uzgajaju organsko povrće za sopstvene potrebe na parceli od 18 ari. U tome im pomažu volonteri iz grada,WWOOFeri, učenici lokalne osnovne škole “Ivan Milutinović” i meštani Slanaca.
Pošto grad Beograd zvanično još uvek ne prepoznaje potrebe građana, kao ni svoj interes da zapuštene gradske prostore pretvori u cvetnjake i povrnjake, odlučili smo da sopstvenim iskustvom proverimo da li je ekipa “gradske dece” sposobna da probudi u sebi “zeleni gen” i uživa u plodovima svog rada, navodi se na sajtu Baštališta – http://bastaliste.org.
Baštalište je osnovano aprila 2013, a njegovi osnivači su udruženja građana “Ama – Centar za negu čoveka i prirode” i “Beogradski festival cveća“.
Gradske baštenske zajednice predstavljaju otvorene isparcelisane površine (od 50m2) sa potrebnom infrastrukturom za uzgoj biljaka (sistem za navodnjavanje, ostava i drugo). Nalaze se u okviru gradskog jezgra ili na periferiji grada na zemljištu privremenog, a poželjno i trajnog karaktera. Parcele unutar površine su pod jednakim uslovima dostupne svima koji ih žele obrađivati i istovremeno su otvorene za volontere i javnosti.
Gradske baštenske zajednice prepoznate su kao alat za kreiranje održivih gradova u mnogim svetskim metropolama poput Berlina, Pariza, Nju Jorka i Havane. Iskustva ovih gradova ukazuju na četiri vrste koristi koje lokalna zajednica dobija osnivanjem gradskih baštenskih zajednica:
ekološke – očuvanje i uspostavljanje novih zelenih površina, smanjenje zagađenja, poboljšanje kvaliteta vazduha, smanjenje uticaja klimatskih promena;
ekonomske – podsticanje lokalne ekonomije, doprinos ostvarivanju prehrambene nezavisnosti građana i građanki;
zdravstvene – edukacija populacije, posebno najmlađe u vezi sa zdravim i održivim životnim stilovima, poboljšanje kvaliteta života u gradu i
društvene – podsticanje društvene interakcije i lokalnih inicijativa, smanjenje kriminala u oblastima u kojima se nalaze baštenske zajednice.
agronews