Sezona nabavke ogreva za predstojeću grejnu sezonu uveliko je u toku. Međutim, ima i onih koji do drva stižu na lakši, ali nelegalan način, ali im se još uvek nije stalo na put. Bespravne seče šuma u Kikindi sve su učestalije
Ne bira se više ni mesto ni doba dana kada izgrednici započnu ilegalnu seču šuma, a prvo čega su se dohvatili jeste prirodno stanište hrasta lužnjaka u kikindskoj Šumici.
Za stablo koje je staro više od 40 godina šumokradice mogu da dobiju 300 evra. Do sada je posečeno desetak stabala. Počinioci često budu uhvaćeni na delu, ali poljočuvari, osim mogućnosti da fotografišu i legitimišu učesnika u bespravnoj seči, nemaju veća ovlašćenja.
”To je generalno veliki problem službenika Poljočuvarske službe jer nemaju prevelika ovlašćenja. Kada zateknemo lice u prekršaju možemo eventualno da ga legitimišemo i zadržimo dok ne dođe policija, ali je to jako teško jer ljudi ne žele da se legitimišu tako da uglavnom sačekamo policiju da oni to urade”, kaže Duško Petrov, iz Poljočuvarske službe Kikinda.
Izgrednici, koji su vrlo dobro poznati policiji, a često su oni koji su se vratili iz kazneno popravnih institucija, najčešće ”operišu” u kikindskoj Šumici, dok je u Galadovoj šumici, koja je obilovala bagrevinom napravljena znatno veća materijalna šteta. Na licu mesta pronađeno je desetak praznih kanistera za gorivo, napravljeni su čitavi prolazi od zaprežnih vozila poput lavirinta, ali nadležni još uvek tome nisu stali na put.
”Gde je veća materijalna šteta, koja podleže krivičnom gonjenju, za to je nadležna policija, a sve što spada u prekrašaje procesuiramo mi. Bez obzira što područje grada nije naša nadležnost mi uspevamo da pomognemo policiji i građanima tako što odemo na lice mesta i obezbeđujemo materijalne dokaze kako bi policija mogla da procesuira počinioce”, kaže poljočuvar Dragan Jevđević.
Na području grada Kikinde, koje obuhvata i obližnja sela na oko 70.000 hektara, funkcioniše petnaestak poljočuvara. Nakon što uhvate počinioce, sve ono što se oduzme od izgrednika, skladišti se u magacine Poljočuvarske službe, da bi na kraju bilo podeljeno materijalno ugroženim porodicama u gradu.