Ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković ocenila je danas da je merama štednje poljoprivreda manje pogođenja od ostalih sektora uprkos tome što je iznos subvencija smanjen.
Bogosavljević Bošković je na konferenciji “Agrarna politika Srbije”, koju organizuje NIN Fokus, a čiji je medijski pokrovitelj agencija Tanjug, pojasnila da ukupan iznos subvencija jeste smanjen, ali da 95 odsto poljoprivrednih gazdinstava, korisnika subvencija, merama štednje nije oštećeno.
Precizirala je i da su za preostalih pet odsto korisnika koji su dobili manja davanja iz budžeta na raspolaganju druge mogućnosti, kao na primer, povoljni krediti čije kamate subvencioniše Ministarstvo, razne mere u stočarstvu, a uskoro se očekuju i sredstva iz Ifarda.
Bogosavljević Bošković je kao najznačajnije domete u radu Ministarstva, koje će i dalje trasirati razvoj poljoprivrede, navela usvajanje strategije razvoja poljoprivrede za narednu deceniju, zatim pripremanje ključnih intstrumenata za realizaciji ciljeva navedenih u strategiji, kao i početak rada Nacionalne referentne laboratorije.
Ministarka je podsetila da je učešće poljoprivrede u BDP oko 11 odsto, ako se tome pridoda prehrambena proizvodnja učešće raste na 15 do 16 odsto.
Ona je navela i da u ukupnom izvozu poljoprivredno-prehrambena proizvodnja učestvuje sa 23 odsto, a u uvozu je taj odnos osam odsto.
U ukupnom broju zaposlenih poljoprivreda učestvuje sa 21 odsto, rekla je Bogosavljević Bošković.
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine i vlada doneće odluke koje će rešti problem proizvođača mleka u Srbiji, najavio je direktor akcionog tima za poljoprivredu i savetnik premijera Dragan Glamočić.
Glamčić je istakao da je zahvaljujući korišćenju Jedinice za sprovođenje straeših porjektata i ciljeva u Srbiji (Dlivey unit), pre nekoliko dana doneta odluka o interventnom otkupu tovljenika, jer su u kratkom roku konsultovane sve relevatne isntitucije, proizvođači i svi zainteresovani u lancu, kako bi problem na adekvatan način bio rešen.
Na sličan način će, prema njegovim rečima, biti rešen i problem koji imaju proizvođači mesa zbog liberalizovanog uvoza mleka iz EU.
Direktor Produktne berze iz Novog Sada Žarko Galetin izjavio je da je na svetskom tržištu hrane došlo do velikih poremećaja, te da su sankcije, koje je Evropska uvela Rusiji samo prividno donele dobro srpskoj privredi.
On je istakao da je zbog takve situacije naše tržište preplavljeno hranom iz EU po damping cenama i naši proizvođači su postali nekonkurentni.
“Ono što u takvoj situaciji možemo da uradima je da donosimo dobre zakone i podignemo nivo kapaciteta službi koje bi trebalo da primene te zakone”, kazao je Galetin.
U Srbiji se, kaže, problemi rešavaju ad hock, što nije dobro jer je takav način veoma skup i kratkog je daha, pa je neophodno pronaći sistemska rešenja.
Istakao je da su tri ključne institucije u ozbiljnoj krizi – sistem robnih rezervi, javnih skladišta i nepostojanje moderne terminske berze.
Zato on pravo rešenje vidi u stvaranju jakih institucija i sistemskih rešenja.