Završna konferencija Projekta ”CHAIN – Poljoprivreda u saradnji sa prirodom“ održana je 27. oktobra u prostorijama Edukativnog Centra u Somboru. Projekat traje dve godine a završava se 31. oktobra 2014. Na završnoj konferenciji prikazani su rezultati ostvareni tokom trajanja projekta.
Laboratorija za zemljište novosadskog Instituta za ratarstvo je u saradnji sa Agencijom za poljoprivredno zemljište iz Osijeka, 2012. godine započela projekat CHAIN – Poljoprivreda u saradnji sa prirodom. Ovaj projektat je finansiran od strane Evropske unije, iz IPA fonda za prekograničnu saradnju Srbije i Hrvatske i obuhvatio je sa hrvatske strane Osječko-baranjska županiju, a sa srpske strane Zapadnobački okrug.
U istraživanom području Podunavlja, na kome se prostiru zaštićena prirodna dobra od međunarodnog značaja – specijalni prirodni rezervat ”Gornje Podunavlje“ u Srbiji i park prirode ”Kopački rit“ u Hrvatskoj, razvila se intenzivna poljoprivredna proizvodnja koja predstavlja potencijalni izvor zagađenja. Budući da na jednom području postoje dva suprotstavljena interesa, projekat posebno naglašava važnost uspostavljanja ravnoteže između intenzivne poljoprivredne proizvodnje i očuvanja zaštićenih područja.
”Osnovni cilj ove prekogranične saradnje jeste doprinos zaštiti životne sredine u pograničnoj oblasti kroz upravljanje rizicima od zagađenja zbog intezivne poljoprivredne proizvodnje. Da bi se problem rešio u celosti, potrebno je uspostaviti lanac saradnje na svim nivoima upravaljanja rizicima zagađenja životne sredine. Ovaj lanac počinje od poljoprivrednih proizvođača, preko njihovih zadruga, jedinica lokalne samouprave do nadležnih ministarstva i njihovih izvršnih organa. Velika dobrobit projekta je svakako saradnja naučnih institucija sa obe strane, razmena znanja i iskustava. Poljoprivredni proizvođači, kao krajnji korisnici rezultata projekta dobili su savete i preporuke, kako da se u procesu proizvodnje odgovorno odnose prema prirodnoj sredini”, naglasila je na završnoj konferenciji dr Tijana Zeremski, menadžer projekta CHAIN.
Monitoring kvaliteta zemljišta i vode
Kako je uticaj poljoprivrednih aktivnosti na kvalitet životne sredine moguće kvalitetno proceniti isključivo putem monitoringa kvaliteta zemljišta i vode, prema rečima dr Jovice Vasina, rukovodioca Laboratorije za zemljište novosadskog Instituta za ratarstvo, jedan od ciljeva ovog projekta bio je i uspostavljanje sistema za trajno praćenje kvaliteta poljoprivrednog zemljišta i podzemne vode na programskom području. Kako bi se stvorio temelj za upravljanje rizicima u poljoprivredi, u okviru projekta je postavljen sistem za monitoring zemljišta i podzemne vode.
Članovi projektnih timova iz Agencije za poljoprivredno zemljište i Instituta za ratarstvo i povrtarstvo postavili su tačke za monitoring poljoprivrednog zemljišta na lokalitetima u Republici Hrvatskoj i Republici Srbiji. Postavljeno je deset tačaka za monitoring na teritoriji Osiječko-baranjske županije ( Bilje, Erdut, Kneževi Vinogradi, Draž i grad Osijek) i Zapadne Bačke na lokalitetima Aleksa Šantić, Bogojevo, Obzir, Prigrevica i Kolut.
Birane su lokacije sa parcelama koje se đubre organskim đubrivom, nalaze se u sistemu intezivne poljoprivredne proizvodnje odnosno, na njima se primenjuju intezivne agrotehničke mere, koriste zaštitna sredstva i đubriva.
Na svakom lokalitetu izvršeno je otvaranje pedološkog profila, uzorkovanje zemljišta do dubine od jednog metra i postavljeni su pijezometri za uzorkovanje podzemne vode na dubinama od dva i pet metara. Prilikom uspostavljanja kontrolnih parcela za monitoring Izvršeno je uzorkovanje zemljišta a uzorkovanje procedne vode iz pijezometara je vršeno periodično.
Rezultati su pokazali da analizirano zemljište nije opterećeno povišenim koncentracijama opasnih i štetnih materija što ukazuje na racionalnu upotrebu agrohemikalija. Međutim, iako je kvalitet analiziranog zemljišta u ovom trenutku zadovoljavajući u smislu sadržaja opasnih i štetnih materija, neophodno je nastaviti monitoring zemljišta, zaključak je učesnika projekta.
”Uvažavajući dobijene rezultate, praćenje kvaliteta zemljišta u budućnosti naša je obaveza prema generacijama koje dolaze, neophodno je nastaviti monitoring tla i podzemne vode kako bi se definisali trendovi i pratile promene kvaliteta i uspostavila kontrola nad zagađivačima”, kaže menadžer projekta Milena Andrišić.
Ovaj projekat finansira EVROPSKA UNIJA
Ovaj dokument nastao je uz finansijsku podršku Evropske unije. Za sadržinu dokumenta isključivo je odgovoran Institut za ratarstvo i povrtarstvo i ni pod kakvim okolnostima se ne može smatrati odrazom stava Evropske unije.
agronews