Laboratorija za zemljište i agroekologiju novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, u saradnji sa Agencijom za poljoprivredno zemljište Republike Hrvatske, realizuje dvogodišnji projekat “CHAIN-Agriculture in cooperation with nature”. Reč je o IPA prekograničnom programu Srbije i Hrvatske finansiranom od strane Evropske unije.
Kako samo ime “Poljoprivreda u saradnji sa prirodom” nagoveštava, osnovni cilj projekta je doprinos zaštiti životne sredine u pograničnoj oblasti kroz upravljanje rizicima od zagađenja usled intenzivne poljoprivredne proizvodnje.
Jedan od osnovnih ciljeva projektnog tima jeste da se povežu poljoprivredni proizvođači sa institucijama koje prate poljoprivrednu proizvodnju – od istraživanja u zemljištu do institucija koje na bilo koji način daju podršku poljoprivrednim proizvođačima. U tom smislu, uspostavljanje saradnje među institucijama, interesnim grupama i poljoprivrednicima, priprema i sprovođenje monitoringa kontaminacije zemljišta i podzemne vode na kontrolnim lokacijama, edukacija i informisanje poljoprivrednih proizvođača, kao i vidljivost projekta i promocija aktivnosti vezanih za smanjenje zagađenja poreklom iz poljoprivrede četiri su glavne aktivnosti projekta CHAIN.
Programsko područje Republike Srbije jeste Zapadnobački okrug sa sedištem u Somboru, dok su Poljoprivredna stručna služba Sombor, Gradska uprava grada Sombora, Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, Javno vodoprivredno preduzeće Vode Vojvodine, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode i Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova institucije koje sarađuju na projektu.
Institucije saradnici Agencije za poljoprivredno zemljište Republike Hrvatske su Osječko-baranjska županija ‒ Upravni odjel za gospodarstvo i regionalni razvoj, JU Agencija za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima OBŽ, Poljoprivredna savjetodavna služba i preduzeće Hrvatske vode.
Kako bi se stvorio temelj za upravljanje rizicima u poljoprivredi, u okviru projekta je postavljen sistem za monitoring zemljišta i podzemne vode. Članovi projektnih timova iz Agencije za poljoprivredno zemljište i Instituta za ratarstvo i povrtarstvo postavili su tačke za monitoring poljoprivrednog zemljišta na lokalitetima u Republici Hrvatskoj i Republici Srbiji. Postavljeno je deset tačaka za monitoring na teritoriji Osiječko-baranjske županije i Zapadne Bačke, Dalja, Bilja, Nemetina i Karanca, a na srpskoj strani na lokalitetima Aleksa Šantić, Bogojevo, Obzir, Prigrevica i Kolut. Na svakom lokalitetu izvršeno je otvaranje pedološkog profila, uzorkovanje zemljišta do dubine od jednog metra i postavljeni su pijezometri za uzorkovanje podzemne vode na dubinama od dva i pet metara. Za postavljanje tačaka za monitoring korišćena je najsavremenija oprema holandskog proizvođača Eijkelkamp, čija je nabavka finansirana preko CHAIN projekta
Prema rečima dr Tijane Zeremski, rukovodioca projekta ispred Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu, u prethodnom periodu projektni tim je ostvario značajne kontakte sa poljoprivrednim proizvođačima koji su pokazali veliko interesovanje i želju da se uključe i potpomognu realizaciju projekta CHAIN. Radi uključivanja i edukacije zainteresovanih poljoprivrednika, projektni tim je otpočeo proces otvaranja edukativne zadruge CHAIN sa sedištem u Somboru.
Ovaj projekat finansira EVROPSKA UNIJA
Ovaj dokument nastao je uz finansijsku podršku Evropske unije. Za sadržinu dokumenta isključivo je odgovoran Institut za ratarstvo i povrtarstvo i ni pod kakvim okolnostima se ne može smatrati odrazom stava Evropske unije.
agronews