Skup podrške poljoprivrednicima održaće se u nedelju, 29. septembra ispred kompleksa Banovine u Novom Sadu. Organizatori najavljuju da će se održati polemika na temu ”Selo i poljoprivreda u Srbiji“ na kojoj će se fokusirati na dva pitanja – ”Gde se pogrešilo?“ i ”Šta dalje raditi?“
Događaj organizuju Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata, Udruženje poljoprivrednika Aradac.
”Pozivamo poljoprivrednike, građane, SANU i ostalu stručnu javnost (agroekonomiste, agroanalitičare, univerzitetske profesore…), Proglas, organizatore proizvodnje poljoprivrednih proizvoda, Zadružne saveze, bivše i sadašnje poslanike u Skupštini Srbije, bivše i sadašnje članove Vlade Srbije i sve one koji su bar jednom bili na njivi, u voćnjaku, u povrtnjaku, u plasteniku, u štali, u kokošinjcu, svinjcu i slično“, stoji u pozivu poljoprivrednika.
Goran Filipović, poljoprivrednik iz Kisača, kaže da su još uvek u dogovorima oko detalja skupa, što malo zavisi od odziva i pregovora sa nekim javnim ličnostima koje su pozvali.
”Na nas se ne obraća pažnja, predočavamo stalno jedno te isto. Još uvek tražimo dizel bez akciza, kao i tih 17.000 din/ha za seme koje su nam pomerili za decembar, a nama su novci potrebni sada kada se ide u setvu. Pare su uvek dobrodošle, ali mi smo bukvalno bez novca, ljudi su jako zaduženi što kod banaka, što kod otkupljivača. Nemamo ni formiranu berzu o kojoj se više ni ne priča i opet su naši proizvodi otišli po sniženim cenama”, rekao je Filipović.
Najveći problem je, ističe, što se rokovi za isplatu onog što se dogovori sa državom ne poštuju. Ratari nikako da dočekaju svoju premiju za repu od prošle godine. ”Protiv naših sportista nemam naravno ništa, ali ja da sam se takmičio u uzgoju repe, prošle godine bih dobio zlatnu medalju, ali svoju premiju još čekam. Oni dobiju odmah, čim naredi predsednik. Mi smo ovde poslednja rupa na svirali”, dodao je on.
Kako objašnjava, nikad se nije desilo da leti bude ovoliko visoka temperatura i da 72 dana ne padne kap kiše. Usevi su im redom sprženi i nema više pojedinih kultura na koje mogu da se vade i dođu do nule.
– Tražimo od struke, nauke, svih ljudi, da dođu i da nam objasne kako dalje, jer mi očito ne znamo ovo da radimo. Kako je moguće da se u Rumuniji proglasi elementara nepogoda zbog suše i svi dobiju 250 evra nadoknade po hektaru. Suša je proglašena i u Mađarskoj i u delovima Hrvatske, samo je kod nas nema. Verovatno zato što nismo dobili novce ni za ono što smo pregovarali.
Mileta Slankamenac, kog režimski portali i tabloidi označavaju kao poljoprivrednika koji želi da uz pomoć ”stranih mentora“ pomogne ”nasilnom preuzimanju vlasti“, kratko je prokomentarisao da su to sve potpune budalaštine, te da je podneo tužbe protiv svih medijskih kuća koje su objavile taj tekst.