Na današnjem sastanaku nezadovoljnih ratara i ministra poljoprivrede Dragana Glamočića dogovoreno je da u narednih 10 dana bude organizovan još jedan sastanak sa uljarima, a do tada će proizvođači suncokreta prekinuti blokadu puteva.
Trenutno se na berzama u okruženju beleži rast cene suncokreta, izjavio je novinarima predsednik Udruženja “Paori Crepaje” Miroslav Grubanov nakon završetka sastanka, koji je trajao dva sata.
“Mi ćemo u znak dobre volje povući mehanizaciju i traktore sa puteva da ne bismo smetali ostalim građana, a imamo i posla na njivama, ali očekujemo da se uljari u tom roku, od 10 dana, ponovo preračunaju i pogledaju kretanja cena na ostalim berzama”, istakao je Grubanov.
Uljari, kako je naveo, treba da uzmu u obzir i da poljoprivrednici u Srbiji imaju najmanje subvencije u okruženju.
“To što smo im predali suncokret nije znak da smo ga i prodali, jer pare nismo dobili, i da treba tražiti zajednički izlaz iz ove situacije”, rekao je Grubanov.
Ratari su protestovali od 28. avgusta, a njihov zahtev je da otkupna cena za kilogram suncokreta bude 35 dinara, umesto 25 koliko su im ponudile uljare.
Grubanov je ukazao da predstoji otkup soje i kukuruza, za koje ratari imaju nagoveštaje da će otkupna cena biti katastrofalno niska.
“Ako se to desi, i ne bude pomaka u pregovorima najpre sa uljarima, možemo očekivati veoma vruću jesen u Srbiji, što se poljoprivrednika tiče”, rekao je Grubanov i pozvao poljoprivrednike da budu složni.
Poljoprivrednici iz Despotovca najavili blokadu puteva
Poljoprivrednici iz Despotovca najavili su danas proteste i blokadu puteva u Pomoravlju, u znak podrške vojvođanskim poljoprivrednicima, ukoliko pregovori ne daju rezultate.
Na konferenciji za novinare u Despotovcu rečeno je da će oko 40-ak poljoprivrednih proizvođača traktorima i mašinama blokirati puteve sve dok se ne poveća otkupna cena kukuruza, pšenice i suncokreta kako bi im se proizvodnja isplatila, pošto su sa ovim cenama, kako su naveli, na gubitku.
Poljoprivrednik Dragan Janošević je rekao da su zbog manje otkupne cene gubici po hektaru 90.000 dinara za kukuruz, 36.000 dinara za pšenicu i 90.000 dinara za suncokret.
Dragoslav Đurđević, koji je ove godine obradio 30 hektara zemlje, je kazao da zbog niske otkupne cene proizvoda i visoke cene repromaterijala i goriva, sledeće godine neće moći da obradi ni 10 hektara zemlje.
“Da li u ovoj našoj državi neko gleda poljoprivredu i da li neko gleda od čega živimo svi. Poljoprivreda daje Srbiji najveći izvor prihoda, ali na to niko ne obraća pažnju”, kazao je Đurđević.
Slaviša Brandušanović je kazao da poljoprivrednici neće dozvoliti da “neko na račun njihovog rada i muke zarađuje toliko veliki novac”.
Poljoprivrednici, koji su najavili proteste, su uglavnom veliki proizvođači i obrađuju od 20 do 50 hektara zemlje. Zahteve i predloge će kako su najavili pismeno uputiti i ministru poljoprivrede.
Očekuju da će im se u protestima pridružiti i poljoprivrednici iz okolnih opština – Ćuprije i Svilajnca.
Tanjug