Poljoprivrednici Stiga protestovali su danas, vožnjom mehanizacije kroz Požarevac zbog preskupog mineralnog đubriva i najavili da će nastaviti protest 9. februara, izjavio je danas predsednik Udruženja poljoprivrednika Stig Nedeljko Savić
On je za Betu rekao da su poljoprivredni proizvođači nezadovoljni previsokom cenom azotnih mineralnih đubriva, neophodnih za zimsku prihranu pšenice i drugih useva od skoro 1.000 EUR po toni, što je oko 200% skuplje nego u proleće prošle godine.
– Od države smo u decembru tražili da uvozom obezbedi azotna đubriva koja neće biti skuplja od 750 EUR po toni što nam je bilo obećano, a sada nam nude da izvesnu količinu dobiju samo članovi udruženja Stig po cenama od 750 evra po toni bez poreza na dodatu vrednost (PDV) i troškova prevoza – rekao je Savić.
Istakao je da poljoprivrednici tog kraja ne žele da naprave raskol među poljoprivrednim proizvođačima i prihvate tu ponudu, kao ni da, umesto prihvatljivije cene, pristanu na kredit jer ne znaju kakva će godina biti i da li će moći da vrate taj dug jer su đubrivo platili po astronomskim cenama.
Ministarstvo poljoprivrede je obezbedilo oko 70.000 tona azotnog đubriva iz uvoza i obećalo da će to povećati ponudu i da će cene pasti do kraja februara. Uz to, nadležno ministarstvo je poljoprivrednim proizvođačima ponudilo i beskamatni kredit na tri godine sa grejs periodom od godinu dana.
Prema procenama poljoprivrednika Srbiji je potrebno oko 600.000 tona azotnih đubriva za zimsku prihranu i njime se usevi moraju prihraniti, najdalje do kraja februara.
Savić je rekao da cene mineralnog đubriva, uprkos obećanju ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića, ne padaju i da njima đubrivo ne treba “u aprilu i maju”.
– Ovakav odnos države prema poljoprivredi nije dobar i poljoprivrednici su nezadovoljni, dobijaju samo subvenciju za mehanizaciju, a nema pomoći u ovakvim kriznim situacijama – rekao je Savić.
Mineralno đubrivo je pre raspada zemlje čuvano u tržišnim robnim rezervama za intervenciju kada se poremeti ravnoteža između ponude i potražnje, ali ga danas nema u robnim rezervama.
Usevi, prema oceni stručnjaka, bez zimske prihrane mogu da smanje rod i do 50%.