Predstavnici Udruženja poljoprivrednika ”Stig“ zatražili su sastanak sa ministrom poljoprivrede Draganom Glamočićem zbog brojnih problema u agraru, ali ih je umesto toga pozvala BIA, koja ih je saslušala i obećala da će zahteve preneti ministru
Poljoprivredni proizvođači su zatražili sastanak sa ministrom poljoprivrede Draganom Glamočićem, ali su ih na razgovor pozvali predstavnici BIA.
To je za Betu rekao predsednik Udruženja poljoprivrednika ”Stig“ Nedeljko Savić i dodao da ih je BIA saslušala i rekla da će zahteve preneti ministru.
Poljoprivrednici su, kako je Savić rekao, nezadovolji stanjem u agraru i, ako se problemi ne reše, započeće nove proteste. ”Zahtev za sastanak 20. maja poslali smo isključivo Glamočiću, a 21. maja pozvala nas je BIA. Ta služba nije mogla bez naloga Ministarstva da nas zove na razgovor“, rekao je Savić.
Naveo je da su poljoprivrednike saslušala dva pripadnika BIA i rekla im da će probleme o kojima su ih obavestili preneti ministru Glamočiću.
Masovna zloupotreba ustupanja subvencija
Savić je rekao da su poljoprivrednici nezadovoljni zbog toga što vlasnici zemlje koji je daju u najam ne žele da potpišu ugovor, pa time ne pristaju ni da ustupe subvencije zakupcima kako predviđa Zakon o poljoprivredi i ruralnom razvoju.
Dodao je da je masovna zloupotreba tog prava jer oko 60 odsto poljoprivrednika u Stigu ima taj problem.
Naveo je i da se Robne rezerve još ne izjašnjavaju o otkupu pšenice iz ovogodišnjeg roda i njenoj ceni. Prvi ugovori za kupovinu pšenice se, prema njegovim rečima, sklapaju po ceni od 19 dinara za kilogram koliko je koštala i pre deset godina kada je hleb koštao oko 24 dinara, a danas je 57 dinara.
Savić je rekao da troškove proizvodnje pšenice ne mogu da pokriju subvencije, ni da ih dobiju, a posebno ako sami finansiraju, bez podrške države.
Poljoprivrednici: Ne smeta razgovor sa BIA, već izostanak ministra
Predsednik Udruženja poljoprivrednika “Stig”, Nedeljko Savić, kaže da poljoprivrednici nisu bili iznenađeni što su umesto traženog sastanka sa ministrom Glamočićem, pozvani na razgovor sa predstavnicima BIA.
”Nije prvi put, ali neobično je što se ne razgovara direktno sa ministrom“, rekao je on. Kako navodi, tema razgovora bile su aktuelne teškoće u sektoru, a ne bezbednosna pitanja. Najavio je mogućnost protesta zbog niske otkupne cene pšenice i neispunjenih ranijih dogovora o subvencijama.
”Mi proizvodimo gubitke. Ministar dobro poznaje sektor i nema opravdanja za ignorisanje problema“, poručuje Savić.
kođe je potvrdio da će poljoprivrednici 1. juna podržati protest studenata u Požarevcu.


