Novim zakonom o finansijskoj podršci porodica prvi put biće predviđeno da žena vlasnik gazdinstva na selu ima porodiljsku naknadu kao što imaju i druge žene, najavio je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin na Sajmu stvaralaštva seoskih žena u Vojvodini 15. oktobra na obeležavanju Međunarodnog dana seoskih žena.
“To je veliki iskorak i nešto što će, nadamo se, promeniti ne samo kvalitet života žene na selu već i odnos prema ženama na selu”, rekao je Vulin dodajući da se nada da će zakon ući u javnu raspravu do kraja godine. Navodeći da će iduće godine zakon sigurno proći kroz javnu raspravu i da će biti usvojen u Parlamentu, Vulin je podsetio da su među vlasnicima poljoprivrednih gazdinstava 17 odsto žene.
“Ovo je jasna poruka. Neka žena bude vlasnik gazdinstva i od države će dobiti porodiljsku nadoknadu. Hajde da menjamo stvari”, rekao je Vulin dodajući da zajednickom akcijom možemo da učinimo da i život na selu bude bolji, a u meri u kojoj život na selu bude bolji biće bolje i svakom građaninu”. Kako kaže, položaj žena na selu nešto je o čemu država mora da vodi računa, jer selo je sačuvalo Srbiju, a “ako je neko sačuvao selo, onda je to upravo žena”.
Primetio je, međutim, da žene na selu ne mogu da se pohvale da imaju isti pristup zdravstvenoj zaštiti, penzionom osiguranju, kulturnim događajima, a to je, tvrdi, nešto na čemu država mora da radi.
“Položaj žena na selu je veoma specifičan, ona je i majka i radnik, suocena je sa svim ekonomskim problemima a vrlo često i sa predrasudama, zato Ministarstvo rada predlaže novi zakon o finansijkoj podršci porodicama sa decom, gde bi prvi put bila predviđena mogućnost da žena vlasnik gazdinstva na selu ima porodiljsku nadoknadu kao što imaju i druge žene”.
Inače, na Sajmu stvaralaštva u Zrenjaninu, prema rečima direktorke Pokrajinskog zavoda za ravnopravnost polova Dijane Milojević, učestvovalo je više od 215 udruženja žena iz Vojvodine, a bilo je gotovo 2.000 učesnica.
Ona je istakla da je ovogodišnja prezentacija potencijala i stvaralaštva seoskih žena, koja se tradicionalno organizuje povodom Međunarodnog dana žena na selu, bila podeljena u četiri tematske celine – rukotvorine, suvenitri, tradicionalni kolači i organska hrana.