Postignut dogovor o nepoštenim trgovačkim praksama u EU
Evropski parlament, Veće i Komisija postigli su politički dogovor o novim propisima kojim će se svim poljoprivrednicima i velikoj većini prehrambenih preduzeća u EU pružiti zaštita od praksi oprečnih poštenoj trgovini
Novim propisima o poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima kojima se trguje u lancu snadbevanja hranom zabraniće se do 16 nepoštenih trgovačkih praksi koje jedan trgovački partner jednostrano nameće drugome. Druge prakse biće dopuštene samo ako ih uključene stranke unapred jasno i nedvosmisleno ugovore.
Novim propisima zabranjuje se, između ostalog, kašnjenje plaćanja za kvarljive prehrambene proizvode, otkazivanje narudžbe u zadnji čas, jednostrane ili retroaktivne izmene ugovora, prisiljavanje dobavljača na plaćanje propalih proizvoda i odbijanje pisanih ugovora.
Evropska komisija podnela je zakonodavni predlog u aprilu 2018. kako bi se postigla veća pravednost u prehrambenom lancu i pružila minimalna zaštita u celoj Evropskoj uniji. Sad će se prvi put da u tom području sprovoditi propis na nivou EU. Tim novim okvirom državama članicama omogućeno je da sprovode nove propise i izriču sankcije u slučaju dokazanih povreda tih propisa.
Na završnom pregovaračkom sastanku sa predstavnicima Evropskog parlamenta i Veća poverenik za poljoprivredu i ruralni razvoj Fil Hogan je rekao da se ovim dogovorom utire put prema prvom propisu EU kojim se svim poljoprivrednicima, njihovim organizacijama, kao i malim i srednjim preduzećima pruža znatna zaštita. ”Oni će sada biti zaštićeni od svih većih preduzetnika koji posluju nepošteno i ne poštuju pravila. Zahvaljujem svim pregovaračima, koji su konstruktivno i naporno radili kako bi omogućili ovaj politički dogovor, a posebno mi je drago da je dogovor postignut u kratkom roku od osam meseci nakon što je Komisija predstavila predlog”. rekao je Hogan.
Ovaj dogovor primenjivaće se na sve učesnike u lancu snadbevanja hranom sa prometom do najviše 350 miliona evra, a nivoi zaštite do te vrednosti biće različite. Novi propisi odnose se na trgovce na malo, prerađivače, trgovce na veliko, zadruge i organizacije proizvođača ili samostalne proizvođače koji primenjuju bilo koju utvrđenu nepoštenu trgovačku praksu.