Protokol o fitosanitarnim uslovima za izvoz srpskog kukuruza i sušenih rezanaca šećerne repe u Kinu potpisali su ministar poljoprivrede Branislav Nedimović i ambasadorka te zemlje u Beogradu Čen Bo, putem video linka, u ime Generalne uprave carine Kine
Srbija je među 10 najvećih izvoznika kukuruza u svetu i uskoro će moći da izvozi kukuruz i na tržište Kine, koja je najveći svetski kupac ove robe.
Ministarstvo poljoprivrede će kontrolisati proizvodni proces na njivama i nadgledati preduzeća koja izvoze kukuruz u Kinu, a sva skladišta u kojima će ona držati kukuruz za kinesko tržište moraće da budu registrovana.
Protokol o izvozu kukuruza se odnosi na fitosanitarne uslove, a za izvoz sušenih rezanaca šećerne repe na sanitarne i fitosanitarne uslove.
– Idealno je vreme na mesec i po dva pred setvu kukuruza da otvaramo jedno ovako veliko tržište na koje mogu da se plasiraju velike količine – rekao je Nedimović.
Ovih dana, na sreću proizvođača, imamo rekordne cene kukuruza, naveo je on i dodao da je jako važno da ovo tržište otvorimo i da počnemo da se bavimo sporazumom o svinjskom mesu.
Ministar je izrazio nadu da će se i kineski poljoprivredni proizvodi naći na srpskom tržištu i podsetio da je za kratko vreme u trgovinskoj razmeni dveju zemalja postignut značajan uspeh.
– Ja sam zahvalan Vašoj ekselenciji na sporazumu, jer pre nekoliko godina skoro da nije bilo nikakve razmene u poljoprivredi. Danas je ona za prvih 11 meseci 2020. prešla 50 mil USD. Ako se slažete, ja bih nam zajedno postavio cilj da dostigne 100 mil USD – rekao je Nedimović.
Ambasadorka Čen Bo je rekla da u oblasti poljoprivrede postoje velike mogućnosti i potencijal za saradnju. Ona je izrazila spremnost ambasade da u drugoj polovini februara, nakon kineske Nove godine, bude organizovan sastanak dveju strana kako bi se razgovaralo o proširenju saradnje u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije.
Rastom tražnje treba očekivati i bolju cenu
Predstavnik Udruženja za unapređenje proizvodnje i izvoz žitarica i uljarica Žita Srbije Vukosav Saković rekao je za Betu da će otvaranje kineskog tržišta za izvoz kukuruza iz Srbije mnogo značiti proizvođačima, jer će se povećati njegova tražnja.
– To ne znači da će se odmah povećati i cena, ali rastom tražnje treba očekivati i bolju cenu – rekao je Saković.
Predstavnici Kine su, kako je rekao, bili u inspekciji proizvodnje kukuruza u Srbiji krajem 2019. godine, ali supandemija i neki administrativni problemi odložili potpisivanje protokola o fitosanitarnim uslovima.
Dodao je da će u ovoj ekonomskoj godini biti izvezena manja količina kukruza, a da se očekuje da se značajnije količine na kinesko tržište plasiraju od novog roda.
Razlog za to je, prema njegovim rečima, to što se trgovina kukuruzom ugovara mnogo pre berbe kukuruza.
– Deo protokola je da se registruju silosi u kojima će biti uskladišten kukuruz za izvoz – rekao je Saković.
Kineski kupci kukuruza zadržali su pravo, kako je rekao, da dođu u Srbiju i prekontrolišu šta se koristi od hemijskih zaštitnih sredstava kao i šta se koristi za prihranu te ratarske kulture. Ta kontrola podrazumeva da se, prema rečima Sakovića, ne koriste zabranjena sredstva zaštite, a za njih uglavnom postoji spisak.
Dodao je da iako se kontrola kvaliteta kukuruza obavlja pre utovara i istovara Kinezi predviđaju i smeštaj kukuruza po dospeću u zemlju u karantin radi dodatnih ispitivanja.
Predviđeno je, kako je rekao Saković i ko može da uveze kukuruz i u kojoj luci može da se istovari.