Ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković i predsednik Udruženja proizvođača mleka Srbije Ljubiša Jovanović potpisali su danas Protokol o saradnji u komunikacijama u kriznim situacijama u oblasti bezbednosti hrane.
Cilj potpisivanja Protokola je jačanje saradnje između Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i proizvođača i prerađivača mesa i mleka, kao i njihovih udruženja u komunikacijama u kriznim situacijama u oblasti bezbednosti hrane.
Ministarka Bogosavljević Bošković kazala je da je taj protokol veoma važan naročito u slučaju kriznih situacija u oblasti bezbednosti hrane i zahvalila tom prilikom EBRD i Organizaciji hranu za hranu i poljoprivredu UN koje su podržale projekat “Politički dijalog između privatnog i javnog sektora u oblasti mesa i mleka” i obebedile materijalnu i stručnu podršku.
Ministarka je zahvalila Udruženju proizvođača mleka što je prepoznalo važnost dobre saradnje i komunkacije sa ministarstvom na svim poljima, a posebno na polju zajedničkog i koordinisanog delovanja.
“Svuda u svetu se povremno javljaju krizne situacije, posebno kada se radi o bezbednosti hrane, a posebno osetljivi sektori su mleko i meso pa je veoma važno da informacije koje idu prema našim građanima budu tačne, pravovremene i protkane relevantnim podacima i informacijama jer nedovoljna komunikacija dovodi do zbunjenosti, cesto i do panike. Ovakve informacije alarmantno deluju i na građane jer se radi o njihovoj bezbednosti i zdravlju”, rekla je Bošković.
Ona je izrazila nadu da će se zajedničkoj saradnji priključiti i druga udruženja proizvođača i prerađivača jer je u obostranom interesu, a pre svega građana tačnost, pouzdanost informacija koje dolaze iz udruženja, sektora proizvođaca, prerađivača i releventnih institucija.
Bošković je navela i da je saradnja privatnog i javnog sektora veoma značajna.
Bezbednost hrane je prioritet u zaštiti zdravlja, a nepravilna ili netacna komunikacija može dovesti do uznemiravanja i pogrešnog informisanja javnosti, ali i izazvati milionske gubitke za privredu Srbije i višestruke negativne efekte, ocenili su potpisnici protokola koji je iniciran u okviru projekta Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (UN FAO) .
Predsednik Udruženja proizvođača mleka Srbije Ljubiša Jovanović rekao je da potpisivanje protokola predstavlja iskorak u komunikaciji između privatnog i javnog sektora.
Jovanović je pozvao predstavnike proizvođača i preradijivača mleka da se pridruže ovoj akciji i potpisu protokol o saradnji sa resornim ministarstvom.
Ekonomista u FAO Investicionom centru Dmitri Prikhodko čestitao je potpisnicima protokola u oblasti bezbednosti hrane ističući da se iz te organizacije nadaju da će na taj način uspeti da se ojača i unapredi situacija između javnog i privatnog sektora.
Cilj je da se ostvari blagovremeno, precizno informisanje i relevantnost podataka.
“Nadamo se da će protokol prevenirati i u budućnosti lošu i neispravnu komunikaciju vezano za rizike jer svi znamo da loša komunikacija može dovesti do milionskih gubitaka”, kazao je Prikhodko i dodao da se nada da će i druge organizacije i kompanije u ovoj oblasti slediti te pravce.
Kako je kazao, današnje potpisivanje je samo prvi korak, a FAO će nastaviti da pruža podršku akterima i pomogne u primeni pravilnika koji je predviđen ovim protokolom. Važno je privlačenje investicija za jačanje ovog sektora, dodao je Prikhodko.
Koordinator FAO-EBRD projekata u Srbiji Miloš Milovanović ukazao je da je Srbija rekorder u broju projekata i njihovoj implementaciji u svim zemljama u kojima EBRD funkcioniše.
To, ocenio je, pokazuje jednu odgovornu politiku ministarstva i prepoznavanje potrebe tehničke pomoći FAO.
Naša podrška će nastaviti da dolazi u ovim sektorima, kako u oblasti stočarstva, tako i u sektoru finansijskog angažovanja”, dodao je Milovanović.