Firme u mesnoj i klaničnoj industriji Srbije u septembru će nastaviti razgovore o eventualnom formiranju udruženja i usklađivanju nastupa na rusko tržište, koje traži sve više mesa i mesnih proizvoda iz Srbije, izjavio je danas generalni direktor Industrije mesa “Topola” Vukoje Muhadinović.
“To pitanje je već pokrenuto kada smo imali problem sa jednim izvoznikom, koji je navodno prepakivao meso, i dogovarali se da napravimo klaničarski lobi ili udruženje, u kojem bi se dogovarali oko nastupa na tržištu i cena, to jest, da ne dampigujemo jedni drugima cenu”, rekao je Muhadinović Tanjugu.
On je kaže da bi te firme mogle da imaju kvalitetno razmenjivanje informacija o distributerima i lancima, jer su to problemi koji sve njih čekaju pre ili kasnije, tako da bi trebalo da naprave strategiju kako zajednički da nastupe na rusko tržište.
“To znači da isfiltriramo kupce i dođemo do onih kvalitetnih, jer sigurno za sve ima mesta na ruskom tržištu. Ako je cela Evropa izvozila na rusko tržište 1,4 milijardi evra godišnje, pa sigurno ima mesta i za naših pet – šest fabrika koje su trenutno na listi za Rusiju”, naglasio je Muhadinović nakon što je Rusija uvela jednogodišnje kontrasankcije na uvoz iz SAD, EU, Australiji, Kanadi…
On kaže da je “Topola” povećala ove godine izvoz na rusko tržište za desetak puta u odnosu na isti period lane i naveo da ta firma ima iz Rusije sve više upita za saradnju.
Kako je rekao, ova godina je specifična zbog kontrasankcija koje Rusija uvela EU, što je uticalo na povećanje izvoza iz Srbije, pa “Topola” sada izvozi oko milion evra mesečno i od septembra planira još veće količine.
Muhadinović ističe da je sada problem kako nabaviti dovoljne količine sirovine da bi ispoštovali ruske partnere i dodaje da su sada aktuelne svinjske polutke.
U prethodnom periodu, prema njegovim rečima, Rusi nisu imali interesa da kupuju polutke od nas pošto su ih jeftinije nabavljali iz evropskih zemalja.
On je objasnio da sada roba za rusko tržište mora da kruži i da se utovara na kontejnere, koji idu kamionom za Bar, a odatle za Sankt Peterburg i taj tranzit traje čak oko 45 dana.
Muhadinović je naveo da jedan deo proizvoda koji su termički tretirani na temperaturi većoj od 70 stepeni može da tranzitira zemljama EU i može da se preveze u Rusiju kamionom.
On je dodao da “Topla” svoje skuplje proizvode koji su fermentisani, kao čajna, kulen, izletnička, piknik, sremska, Njeguška kobasica, do sada slati u Rusiju avionom.
Prema njegovim rečima, tranzit i jeste najveći problem u izvozu na rusko tržište i čim Rusija bude obustavila kontrasankcije taj posao više neće biti toliko isplativ i izvoz polutki će prestati, osim ako se ne nađu pravi kupci.
“Ograničeni smo stočnim fondom koji je u prethodnom periodu prepolovljen i tranzitom koji traje 45 dana”, napomenuo je Muhadinović dodajući da meso koje ide za Rusiju mora da bude 100 odsto srpskog porekla.
On je, takođe, ukazao da za izvoznike mesa nisu predviđene nikakve izvozne beneficije istakavši da bi trebalo više stimulisati poljoprivredni sektor i stočarstvo.
Muhadinović je primetio da je srpska inspekcija poštrila kontrole, što je dobro i izrazio očekivanje da će Srbija uspeti da se trajno pozicionira na ruskom tržištu.
“Topola” ima svoja dva poljoprivredna dobra, gde trenutno obrađuje 4.200 hektara zemlje i ima godišnje 50.000 tovljenika sa svojih farmi.
Tanjug