Potrebna veća prava ženama na selu
Žene koje žive na selu i bave se poljoprivredom u riziku su od višestruke diskriminacije, jer pored toga što nemaju pravo da odlučuju u okviru porodice, nisu ni vlasnice zemlje i nepokretnosti, niti su prepoznate kao zaposlene žene ni kao preduzetnice, iako su nosioci poljoprivrednog gazdinsta pa ne ostvaruju sva prava u oblasti socijalne zaštite.
Žene koje se bave poljoprivredom i nosioci su poljoprivrednog gazdinstva, imaju lošiji ekonomski položaj u odnosu na zaposlene žene. One nemaju pravo na porodiljsko odsustvo, jer po zakonu o radu, nisu u radnom odnosu, iako državi plaćaju doprinose za zdravstveno i penzijsko osiguranje. Kancelarija pokrajinskog ombudsmana pokrenula je inicijativu da se taj problem reši, kako žene na selu ne bi bile diskriminisane.
“Dva su primera koja su nas navela da otvorimo raspravu o položaju žena i to je mogućnost da žene u reproduktivnom periodu mogu da koriste pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva odnosno odsustvo radi nege deteta koje one ne mogu da ostvera jer nisu prepoznate kao zapolsene osobe i ta prava se odnose na žene koje su u radnom odnosu i na preduzetnice a druga mogućnost korišćenje nekih podsticaja za podizanje deteta jer žene koje žive na selu ne mogu da koriste takve mogućnosti”, kaže Danica Todorov, kancelarija ombudsmana.
Država ne bi imala velike troškove na ime porodiljskog odsustva, smatraju u kancelariji ombudsmana, jer samo 17 odsto žena su nosioci poljoprivrednih gazdinstava, a skoro polovina je starija od 65 godina, što znači da je vrlo mali broj žena u kategoriji majki koje bi mogle da budu korisnice novčane nakanade za porodiljsko odsustvo.
I u Zavodu za ravnopravnost polova Vojvodine smatraju da je neverovatno da su žene sa sela potpuno nevidljiva društvena grupa za državu.
Često žene u poljoprivredi zbog tradicionalno postavljenih vrednosnih stavova i uloge u porodici nemaju ravnopravan pristup resursima, pravima i informacijama. Potrebno je da se radi na ohrabrivanju i osnaživanju žena, kako bi se rizik od diskriminacije smanjio, poručuju iz kancelarije zaštitinika građana Vojvodine.