U vreme praznika, usled povećanog prometa hrane životinjskog porekla, veterinarski inspektori Ministarstva poljoprivrede pored redovnih, sprovode i pojačane takozvane akcijske kontrole, u svih 25 okruga Srbije.
Kako je saopštilo ovo ministarstvo, u prva tri meseca ove godine iz prometa je zbog nebezbednosti po potrošače neškodljivo uništeno 7.801 jaja u redovnim kontrolama i 4.735 komada jaja u vanrednim kontrolama tokom aprila. Promet hrane van registrovanog objekta nije u nadležnosti veterinarske inspekcije ali radi zaštite potrošača organizovane su kontrole i tih mesta.
Od početka godine veterinarska inspekcija obavila je blizu 20.000 redovnih službenih kontrola u svim objektima pod nadzorom. Zbog nepoštovanja važećih propisa podneto je ukupno 411 prijava sudu od čega 23 prijave za privredni prestup. Iz prometa je povučeno ukupno 17.730,50 kilograma hrane životinjskog porekla, jer je bila nebezbedna po potrošače, i to: blizu 10.000 kilograma mesa, 4.000 kilograma proizvoda od mesa, 2.000 litara mleka i proizvoda od mleka, 7.801 komada jaja, 700 kilograma ribe i ostale hrane životinjskog porekla.
– Veterinarska inspekcija obavlja stalni nadzor u objektima koji proizvode, skladište i izlažu u promet hranu životinjskog porekla. Kontrolišu se svi subjekti koji stavljaju hranu životinjskog porekla u promet – mesare, ribarnice i prodavnice mlečnih proizvoda, te prodavnice delikatesa, samoposluge, megamarketi, restorani, poslastičarnice, pekare, kiosci brze hrane i zelene pijace – navodi se u saopštenju Ministarstva i dodaje da odgovornost za stavljanje u promet hrane snose svi u lancu, počev od proizvođača, zatim prodavca ali isto tako i Uprave pijaca, koja je odgovorna da osigura uslove za prodaju i za ispravnost rashladnih vitrina.
Nadležni napominju i da se organoleptički ne mogu prepoznati jaja zaražena salmonelom.
Dnevnik