Ministаr bez portfelja zadužen zа inovаcije i tehnološki rаzvoj Nenаd Popović pozvao je kompanije iz Srbije da podrže realizaciju projekta solarne kuće nazvane Tvist boks (Twist box), koju je osmislio tim studenata šest beogradskih fakulteta, a koji se plasirao u finale prestižnog ekološkog takmičenja Solarni desetoboj Bliski istok (Solar Dechatlon Middle East) 2018. godine u Dubaiju. Popović je takođe pozvao kompanije da se povežu s fakultetima, institutima i naučno-istraživačkim organizacijama kako bi unapredili poslovanje
“Projekat solarne kuće primer je inovativnosti i poznavanja savremenih tehnologija mladih srpskih studenata koji su pokazali da imaju talenat da projektuju nova rešenja koja mogu da promene način života ljudi u budućnosti”, kazao je Popović prilikom predstavljanja projekta na Arhitektonskom fakultetu.
On je istakao da je projekat “Tvist boks” odličan primer timskog rada različitih fakulteta u kome je učestvovalo više od 100 studenata i profesora sa Arhitektonskog, Elektrotehničkog, Mašinskog, Tehnološkog i Šumarskog fakulteta, kao i Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu i naglasio da će Vlada Srbije podržati realizaciju projekta.
Prilika za promociju na tržištu Bliskog istoka
Posebno je važno što će, kako je dodao, svi paviljoni sa ovog takmičenja, kao i solarna kuća koju su projektovali studenti Beogradskog univerziteta, biti izloženi i tokom svetske izložbe “Expo 2020”, koja se 2020. godine održava takođe u Dubaiju.
“Zato pozivam predstavnike privatnog sektora da podrže ovaj projekat, jer je to odlična prilika za njihovu promociju na tržištu Bliskog istoka”, naglasio je Popović.
On je pozvao kompanije u Srbiji i da se povežu s fakultetima, institutima i naučno-istraživačkim organizacijama, jer je to, prema njegovim rečima, prilika da unaprede svoje poslovanje.
“Jačanje veze između nauke i privrede je veoma važno i za te kompanije i za čitavu državu. Kroz uvođenje inovacija i novih tehnologija u poslovanje privatnog sektora, Srbija podiže svoju međunarodnu konkurentnost i time stvara uslove za novo zapošljavanje mladih u visokotehnološkim sektorima”, zaključio je Popović.
Docent na Arhitektonskom fakzltetu Ljiljana Đukanović kazala je da do novembra 2018, kada se održava finale takmičenja, treba obezbediti oko 350.000 evra za gradnju kuće u Srbiji i njeno testiranje, kao i njen transport do Dubaija, ali i boravak oko 30 studenata i profesora koji će tokom 20 dana takmičenja morati da kuću ponovo sagrade i prikažu žiriju.
Energetski samoodrživa kuća
“Reč je o porodičnoj kući, površine od oko 80 kvadratnih metara, koja je energetski potpuno samoodrživa, jer se energijom napaja isklučivo iz solarnih panela, a opremljena je svim najsavremenijim visokotehnološkim rešenjima”, rekla je ona i istakla da je kuća i arhitektonski specifična, jer je transponovala tradiciju arapske arhitekture, odnosno vizuelno podseća na tradicionalne arapske šatore.
Djukanovićeva je naglasila da je kuća demonstracija najbolje savremene gradnje i tehnologije, ali i način da se prikaže šta Srbija može da pruži u ovoj oblasti, zbog čega se nada pomoći domaće privrede u realizaciji projekta.