Poziv za inovativna rešenja protiv aerozagađenja
Kako bi doprineo poboljšanju kvaliteta vazduha koji svi udišemo, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji, u saradnji sa UNICEF-om i Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO), poziva inovatore da predlože ideje za smanjenje zagađenosti vazduha, koje se odnose na nove načine proizvodnje ili nabavku inovativnih proizvoda, tehnološka rešenja i nove lance vrednosti u pet različitih kategorija
Traže se inovacije koje će doprineti da se:
- Smanje emisije zagađujućih materija i poveća efikasnost i funkcionalnost individualnih ložišta;
- Unapredi praćenje i obrada podataka o kvalitetu vazduha, uz pomoć novih uređaja, softvera ili metoda;
- Na efikasan način prečišćava vazduh uz pomoć inovativnih uređaja;
- Smanji zagađenje vazduha u sektorima saobraćaja, poljoprivrede, industrije i komunalnih delatnosti bilo pomoću opreme ili unapređenjem procesa;
- Smanji uticaj zagađenja vazduha na decu.
Za prve četiri kategorije mogu da konkurišu pravna lica, dok je za petu poziv otvoren i za individualne prijave. U petoj kategoriji, prijave moraju biti usklađene sa principima digitalnog razvoja (https://digitalprinciples.org) koje je usvojio UNICEF, uključujući principe otvorenog koda. Ova kategorija posebno je namenjena mladima, studentima i privatnom sektoru.
Izloženost zagađenju vazduha ima ozbiljne negativne posledice na zdravlje, dužinu i kvalitet života ljudi. Prema izveštaju SZO objavljenom 2019. godine, u 11 gradova obuhvaćenih studijom u Srbiji, skoro 3600 preuranjenih smrti svake godine može se pripisati izlaganju finim suspendovanim česticama, koje su manje od 2.5 mikrona (PM2.5). Merenja parametara kvaliteta vazduha pokazuju da nivoi zagađenja u opštinama i gradovima širom Srbije premašuju vrednosti SZO smernica. Sa druge strane, istraživanja ukazuju da smanjenje zagađenja vazduha donosi merljive koristi po zdravlje. Poboljšanje kvaliteta vazduha i smanjenje koncentracije PM2.5 može direktno uticati na smanjenje smrtnosti i oboljenja izazvanih aerozagađenjem.
Autori najinovativnijih rešenja koja pristignu na ovaj poziv, u zavisnosti od raspoloživog finansiranja, mogu da očekuju:
- Nagradu za inovaciju, za posebno dobro promišljenu i zrelu projektnu ideju;
- Tehničku pomoć za razvijanje dobre ideje i pronalaženje finansiranja;
- Kapitalno sufinansiranje, za izuzetno dobro osmišljene i pripremljene ideje.
Pored toga, uz podršku SZO i UNICEF-a, UNDP će pružiti smernice i pomoć za dalji razvoj odabranih predloga i promovisaće rezultate projekata kao primere dobre prakse.
Predstojeći rokovi su:
Za ranu prijavu: 20. oktobar 2020.
Za 2. fazu: 20. novembar 2020.
Pun tekst poziva na engleskom jeziku dostupan je na: https://bit.ly/3ie8rEb, a formular za prijavljivanje na: http://bit.ly/CleanAirUNDP.
agronews