Proizvodnja traktora i drugih mašina za poljoprivredu i prehrambenu industriju u Srbiji beleži pad u protekle tri godine.
Od 2011. do 2013. godine ta proizvodnja dostigla je ukupnu vrednost od skoro 736 miliona dolara, rečeno je na sastanku u Privrednoj komori Srbije.
Na sastanku grupacija proizvođača poljoprivrednih mašina i traktora i procesne opreme za prehrambenu industriju i poljoprivredu, navedeno je da je 2011. godini, proizvedeno traktora i drugih mašina za poljoprivredu i industriju hrane za oko 258 miliona dolara, a prošle godine 30 miliona dolara manje.
Najizraženiji je pad u proizvodnji traktora, gde je nivo spoljnotrgovinske razmene pao sa 83,7 miliona dolara u 2011. na 65,8 miliona dolara 2013. godine.
U proizvodnji mašina za industriju hrane i pića tendencija pada je zaustavljena, pa je ukupan nivo spoljnotrgovinske razmene stabilizovan na oko 40 miliona dolara u protekle dve godine. Blagi rast beleži proizvodnja ostalih mašina za poljoprivredu i to sa 115,6 miliona dolara 2011. godine na 122,9 miliona dolara.
Prisutni su ocenili da postoji ozbiljna šansa da se pokrene domaća proizvodnja traktora i drugih mašina za agrar i prehrambenu industriju, ali su neophodni podsticaji proizvođačima, kako bi unapredili produktivnost i konkurentnost, kao i mere za dugoročni oporavak te privredne grane.
Proizvođači procesne opreme za prehrambenu industriju i poljoprivredu, poljoprivrednih mašina i traktora kao i čitava metalska i elektro industrija slabo koriste kapacitete, proizvodnja je niska, troškovi visoki, krediti teško dostupni, prezaduženost i nelikvidnost veliki, domaća tražnja je smanjena, a spoljnotrgovinski deficit visok.
Privrednici smatraju da su glavni uzroci za takvo stanje nepostojanje strategije dugoročnog razvoja agrara, nezavršena privatizacija i restrukturiranje, preuranjena liberalizacija, kao i nekontrolisanom uvoz.
U procesu privatizacije i restrukturiranja ostala su dva velika sistema IMT Novi Beograd i IMR Beograd-Rakovica, kao i srednje privredno društvo Majevica poljooprema.
Tanjug