Prelazak na zelenu ekonomiju velika je šansa za oporavak srpske privrede od pandemije korona virusa, rečeno je u petak na predstavljanju Studije o zelenom oporavku, koju su na Mikser festivalu predstavili Delegacija Evropske Unije i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP)
Cilj studije bio je da proceni kakve su trenutne mogućnosti za finansiranje “zelenog” oporavka, odnosno prelaska srpskih preduzeća na energetski efikasnije i ekološki prihvatljivije modele poslovanja, navedeno je u saopštenju UNDP-a.
Studija je obuhvatila praktična iskustva mikro, malih i srednjih preduzeća, koja su okosnica srpske privrede, ali i bankarskog sektora i međunarodnih finansijskih institucija. Rezultati pokazuju da su mnoga MMSP u Srbiji spremna da ulažu u “zelene” modele poslovanja, ali se i dalje suočavaju sa brojnim preprekama. One uključuju nedostatak finansija, manjak veština i informacija o zelenim tehnologijama i mogućnostima finansiranja, kao i previše komplikovane zakonske procedure.
Sa druge strane, upravo su MMSP naročito izložena riziku od ekonomskih posledica pandemije, zbog toga što nisu u stanju da izdrže duge periode gubitka prihoda. Usled problema sa likvidnošću i nastojanja da sačuvaju radna mesta, neka preduzeća su već odložila i smanjila preko potrebne zelene investicije, što ugrožava njihovu konkurentnost na regionalnim i globalnim tržištima, a naročito na glavnom izvoznom tržištu Evropskoj Uniji.
Kada je reč o pristupu finansijama, Evropski zeleni dogovor će pružiti podsticaj Srbiji kroz Zelenu agendu za zapadni Balkan. Ovim ekonomskim i investicionim planom EU je namenila devet milijardi evra bespovratne pomoći državama ovog regiona za zelenu transformaciju privrede i javnog sektora.
“Zeleno je ključna reč za rast, radna mesta i zdravlje. Ekonomski oporavak i prelazak na održivu ekonomiju koji predlaže EU treba da idu ruku pod ruku to je ono što mi zovemo zelenim oporavkom”, rekao je šef sektora za saradnju Delegacije EU u Srbiji Ingve Engstrom.
Stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji Fransin Pikap ukazala je da je sada pravo vreme za ulaganje u zeleno poslovanje i zelenu transformaciju u Srbiji. Ova ulaganja treba da dođu iz svih sektora, uključujući javni i neprofitni, ali nema rešenja za pitanja životne sredine i klimatskih promena bez učešća privatnog sektora”, poručila je Pikap.
Studija “Povećavanje udela zelenog finansiranja u privatnom sektoru u Srbiji u periodu posle pandemije” je dostupna na sajtu UNDP-a.