Evropski lanci supermarketa Sainsbury, Carrefour i Ahold Delhaize prestaće da prodaju određene mesne proizvode poreklom iz Brazila nakon što je otkriveno da je njihova proizvodnja direktno uticala na uništavanje amazonskih šuma
Pritisak da se obustavi seča šuma od prošlog meseca je intenziviran nakon što je održan klimatski samit COP26 u Glazgovu. Na samitu se više od 100 država sveta obavezalo da će do kraja 2030. godine biti obustavljena proizvodnja mesa koje vodi poreklo od stokom uzgajane na zemljištu gde su iskrčene prašume i savana.
Kao najveći izvoznik govedine, brazilska industrija za obradu mesa već dugo je pod nadzorom zbog lanca snabdevanja i uticaja koji ima na klimatske promene.
Odluka prehrambenih lanaca Sainsbury, Carrefour i Ahold Delhaize došla je nakon istraživanja ekoloških organizacija Mighty Earth i NGP Reporter Brasil, koja je objavljena u četvrtak.
Izveštaj naglašava rizike kontaminacije lanaca nabavke obrađenim mesom, koje je vodi poreklo od krava gajenih na teritorijama nastalim sečom šuma i prodavanih dobavljačima koji su ih dodatno tovili kako bi bile poslate u klanice kao što su JBS, Marfrig i Minerva. Meso ovakvog porekla obično se nalazi u evropskim supermarketima u vidu goveđe pršute, usoljene govedine i odrezaka, piše Financial Times.
Gotovo petina proizvoda od goveđeg mesa u Evropskoj uniji koji se uvoze iz Brazila povezana je sa ilegalnom sečom amazonske prašume i Seradu savane na severu ove zemlje, navodi se u akademskom istraživanju.
Ipak, velika potražnja ovih proizvoda dovela je do toga do najviše stope deforestacije Amazona u poslednjih 15 godina.
Iz trgovinskog lanca Albert Heijn saopšteno je da će prestati da potražuju govedinu iz Brazila za sve njihove radnje. Iz supermarketa Sainsbury je saopšteno da će u Brazilu ukinuti prodaju njihove usoljene govedine.