Evropska komisija objavila je da će šest zemalja članica Evropske unije morati da vrati oko 46 miliona evra jer su njihovi proizvođači, između 2011. i 2013. prekoračili kvote za proizvodnju mleka. Iako je većina zemalja proizvela manje mleka od dodeljenih kvota pa je ukupno, na nivou EU proizvedeno čak i manje mleka nego što je propisano, Austrija, Nemačka, Danska, Poljska, Kipar i Holandija u obvezi su da vrateodređeni iznos zbog nepoštovanja pravila proizvodnje.
Inače, Evropska unija je 1984. godine uvela kvote za proizvodnju mleka kako bi se sprečila proizvodnja viškova. Sastav kvota biće ukinut od 1. aprila 2015. upravo zbog porasta potražnje mleka na svetskim tržištima. Poznato je da se od 2008. kvote svake godine povećavaju kako bi se mlečni sektor bolje pripremio za ukidanje režima kvota koji će uskoro uslediti.
Evropska komisija je na primer, samo od Poljske tražila povrat 30 milouna evra isplaćenih podsticaja zbog navodnih zlouptreba i netransparentne distribucije proizvoda, doduše, ne u sektoru mlekarstva. U Poljskoj je sporan kriterijum za penzionisanje poljoprivrednika, kao i kašnjenje u geosnimanju oranica kako bi se proverila njihova stvarna u odnosu na prijavljenu površinu. Poljska vlada žaliće se evropskom sudu u Strassbourgu, jer tvrde kako postoje stvari koje nisu bile dovoljno jasne, a postojali su dogovori i dokumenti gde stanovište EU nije bilo posve jednoznačno te smatraju da je kazna ipak prestroga. Od Velike Britanije se traži pet puta više, od Italije dvaput više.
Poljska je najsjajniji primjer kako iskoristiti članstvo u EU, jer je znatno podignula svoju poljoprivredu, kao i prihode od nje, povukla je velika sredstva iz EU i uspela je ono što mnogi tek priželjkuju, revitalizaciju sela i zadržavanje mladih na selu.
agroklub