Država je za sledeću godinu propisala nešto preciznija i pravednija pravila za uvoz vina iz Evropske unije. Na taj potez se odlučila posle upozorenja udruženja uvoznika da je došlo do izrazite neravnoteže na tržištu jer su dva velika trgovca nabavila iz Evropske unije ogromne količine vina
Oni su praktično sami uvezli 75 odsto celokupne količine od 2,5 miliona litara koja u Srbiju može da se uveze iz EU bez carine. Tako su ostali učesnici na tržištu morali da plaćaju uvozne namete od 30 odsto, pa tako i podignu cenu vina za trećinu u maloprodaji.
Prema odluci Vlade Srbije objavljenoj ovih dana u Službenom glasniku, kvota za uvoz vina po preferencijalnoj stopi će i u 2021. ostati ista. Novina je da svaki pojedinačni trgovac neće moći da povuče više od 15 odsto ukupne količine koja se ne carini. Time se pretenzije najvećih, koji su izazvali poremećaj na tržištu, stavljene pod kontrolu.
Država je precizirala da se godišnja kvota raspodeljuje na jednake kvartalne od po 625.000 litara vina. Neiskorišćena količina u kvartalu dodavaće se dozvoljenoj količini za uvoz u narednom tromesečnom periodu.
– Maksimalna količina koju može da uveze jedan privredni subjekt u okviru svakog od prva tri kvartala iznosi 15 procenata od kvartalne kvote, odnosno 93.750 litara. Ukoliko nije u prethodnom periodu uvezao tih 15 procenata, nedostajuća količina se dodaje dozvoljenoj u narednom kvartalu – ističe se u odluci koju je objavila agencija Tanjug.
Podsetimo, Sektor trgovine u Uniji poslodavaca Srbije tražio je nedavno upravo to da država uvede kvote koliko svaki trgovac može da uveze vina bez carine iz EU. Otkrili su da je uvoz vina do pre nekoliko meseci bio prihvatljiv za sve dok jedna trgovina, za samo nekoliko dana, nije uvezla 140 šlepera vina bez carine, dok je drugi trgovac kupio jeftina vina iz Rumunije i pretvorio ih u medicinski alkohol.
Stevan Rajta, direktor Saveza vinara i vinogradara Srbije, kaže da svrha ovog udruženja nije da štiti bilo čije interese, sem svojih članova, ali da je spremno da sarađuje sa svima i ukazuje na probleme na tržištu.
On je i ranije upozoravao da se do sada nikada nije dogodilo da se u Srbiju uveze celokupna kvota od 2,5 miliona litara do polovine godine, a ponajmanje da neko otkupi 75 odsto dozvoljene uvozne količine iz EU koja se ne carini i tako ugrozi domaće distributere.
Kako kaže, odluka koju je donela vlada jeste pravednija, ali će biti potrebno još malo vremena da se sve usaglasi.