Agencija za licenciranje stečajnih upravnika biće nadležna za sve stečajne postupke u Srbiji. Pod njenu “kapu” preći će najmanje 650 postupaka u neprivatizovanim preduzećima koji se trenutno vode pred Agencijom za privatizaciju. Ovo predviđaju izmene Zakona o ALSU koje su se u utorak našle pred parlamentom. To je samo početak gašenja Agencije za privatizaciju, koja početkom sledeće godine više neće postojati.
Ministar privrede Željko Sertić u utorak je najavio da će oni već u novembru pred Skupštinu Srbije izaći sa izmenama Zakona o Agenciji za privatizaciju. Ukoliko ga Skupština prihvati, oko 300 zaposlenih iz ove institucije će preći u Ministarstvo privrede i tako će okončati prodaju strateških preduzeća za koja rok ističe tek sledeće godine. Po Zakonu o privatizaciji, društvena svojina mora da “izađe” iz firmi do kraja ove godine.
– Naša ideja je da u novembru ili decembru ove godine izađemo sa novim zakonom koji će regulisati rad Agencije za privatizaciju, a namera je da se ta agencija ugasi, budući da se i proces privatizacije privodi kraju – rekao je Sertić. – Da li će Agencija za privatizaciju postojati i sledeće godine zavisi od toga da li će biti potreban prelazni period, od 30, 60 ili 90 dana. Ako poslanici usvoje naš predlog biće dat prelazni rok, ali svakako je ideja da Agencija za privatizaciju više ne postoji u ekonomskom sistemu Srbije.
Upravo u utorak je pred članove Vlade Srbije stigao i odgovor Ljubomira Šubare, direktora Agencije za porivatizaciju, koga je Vlada početkom oktobra udaljenju sa dužnosti.
– Pre pola sata je stiglo izjašnjenje Šubare o odluci Vlade. U narednih nekoliko dana ćemo doneti odluku – rekao je Sertić. – Moram prvo da pročitam izjašnjenje ali ne verujem da može da se desi nešto što će to promeniti.
Sertić: BIP je bankrotirao
Ministar privrede Srbije Željko Sertić izjavio je da je Beogradska industrija piva (BIP) prošle sedmice bankrotirala na predlog stečajnog upravnika.
“Stečajni upravnik je prošle sedmice predložio, a sud prihvatio da BIP ide u bankrotstvo. U tom procesu će se sad odrediti šta kome pripada, napraviće se vrlo jasna lista imovine, opreme, prava koja pripadaju preduzeću”, rekao je Sertić novinarima u Skupštini Srbije.
On je istakao da dve trećine objekata na lokaciji BIP-a već pripadaju Direkciji za imovinu Srbije.
“BIP kao kompanija nije vlasnik najvećeg dela prostora u kome je, i to će kroz stečajni postupak biti definisano”, rekao je srpski ministar privrede i ponovio da je Direkcija za imovinu Srbije vlasnik 70 odsto prostora te kompanije.
Prema rečima Sertića, postupak prodaje imovine BIP-a biće javan, a kako će se obavljati, zavisiće od stečajnog upravnika i stečajnog sudije.
Povodom zahteva manjinskih akcionara, on je ponovio da im je predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić jasno rekao da im daje vreme da urade šta tvrde da mogu i da je njihov protest bio pokušaj da se dobije nešto što nije realno.
“Imamo dokument u kome Agencija za privatizaciju obaveštava da BIP ne može da bude prodat kroz model prodaje kapitala. Tu se ne radi o bilo čijoj volji, već zakon definiše pravila i propisuje šta morate da imate od dokumetnacije i procedure”, rekao je Sertić.
Gradiće se stanovi na lokaciji BIP-a
– BIP kao kompanija nije vlasnik najvećeg dela prostora u kome je i to će kroz stečajni postupak biti definisano – rekao je Sertić.
– Postupak prodaje će biti javan, a kako će se odvijati zavisi i od stečajnog upravnika i stečajnog sudije. Imamo dokument u kom Agencija za privatizaciju obaveštava da BIP ne može da bude prodat kroz model prodaje kapitala. Tu se ne radi o volji bilo čijoj, već zakon definiše pravila i propisuje šta morate da imate od dokumentacije i procedure.
Ministar veruje da eventualni kupac brenda BIP, pošto će se imovina ove fabrike uskoro prodavati, neće nastaviti da radi na sadašnjoj lokaciji. Zato je sasvim moguće da na tom mestu niknu stanovi.