Deo poljoprivrednika najavio je za četvrtak, 23. januara blokadu saobraćaja a njihov primarni zahtev je hitna stabilizacija cena, dugovanja i otkupa sirovog mleka. U saopštenju Ministarstva poljoprivrede se navodi da je ovo ministarstvo uvidelo da postoji problem sa viškom mleka na tržištu pa se, u cilju rešavanja problema, ministar Martinović sastao danas sa proizvođačima
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović sastao se danas sa sa predstavnicima Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije, Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga i Saveza pčelarskih organizacija Srbije, saopštilo je Ministarstvo. U saopštenju se navodi da je Ministarstvo poljoprivrede uvidelo da postoji problem sa viškom mleka na tržištu, kao i da se ”intenzivno radi na rešavanju ovog pitanja, kako bi mlekare koje su prestale da otkupljuju mleko nastavile sa otkupom i kako ne bi smanjivale otkupnu cenu sirovog mleka“.
U saopštenju se navodi i da je država izdvojila do sada najveća sredstva za sektor stočarstva, te da su sprovedene mere već dale rezulate i doprinele povećanju stočnog fonda i povećanju proizvodnje mleka, a da su ovakvi sastanci izuzetno značajni za održavanje stečenog poverenja i jačanje partnerstva između poljoprivrednika i institucija. Na sastanku je bilo reči i o modalitetima za rešavanje pitanja falsifikata mleka, mlečnih proizvoda i meda na tržištu.
Mlekare smanjuju cene mleka i otkupljene količine, poljoprivrednici najavili blokade saobraćaja
Deo poljoprivrednika najavio je za četvrtak, 23. januara blokadu saobraćaja jer problem sa otkupom mleka postaje sve veći, a Ministarstvo poljoprivrede nema rešenje. Naime, oni traže da se reši problem sve nižih otkupnih cena koje mlekare nude primarnim proizvođačima. A kao drugi problem, javilo se i to što su mlekare počele da smanjuju količine mleka koje kupuju.
U najavi blokada kao razlog se navodi ”katastrofalno“ stanje u poljoprivredi i neispunjenja zahteva poljoprivrednika Raškog, Šumadijskog i Moravičkog upravnog okruga. Njihov primarni zahtev je hitna stabilizacija cena, dugovanja i otkupa sirovog mleka.
Poljoprivrednik Slobodan Vidojević za Danas kaže da je Ministarstvo poljoprivrede obećavalo da će naći rešenje za ovu sitauciju, ali neke mlekare su već danas počele sa obustavom otkupa mleka.
”Kaljevačka mlekara je na današnji dan smanjila otkup za 10 tona. Sad imamo problem sa prevoznicima, odnosno posrednicima koji prodaju mleko drugim mlekarama, sad oni imaju viška mleka. Zbog toga i oni najavaljuju da će od 24. januara smanjiti otkup za tri do četiri tone mleka“, ukazuje on.
Najveći problem je, kako naglašava, to što je otkupna cena pala od tri do 11 dinara. ”Pojedine mlekare su od 1. februara najavile da će spustiti cenu za još pet dinara. Oni kažu da njima ne treba toliko mleka i da ne znaju šta će sa svojim proizvodima“, navodi Vidojević.
Ovakvo spuštanje otkupnih cena, kako podseća, dešava se već poslednjih pet ili šest godina.
”Sve one subvencije što nam država daje jesu značajne, ali nama to sve mlekare i trgovinski lanci ‘pojedu’ tako što nam spuštaju otkupnu cenu“, ukazuje Vidojević.
On podseća da je cena mleka krajem 2022., odnosno početkom 2023. godine bila oko 85 do 87 dinara. ”Sad najveći proizvođač kod nas dobije najviše 72 dinara i to je bilo do sada, a videćemo kako će se razvijati. To je razlika od oko 15 dinara“, navodi Vidojević.
Ako se taj problem ne reši, kako upozorava, ostaje blokada u četvratak.
”Mi se u 10 časova skupljamo u selu Bresnica. Odatle ćemo traktorima krenuti ka Mrčajevcima gde će nam se pridružiti ostali poljoprivrednici. Tu će biti blokada od 12 do 14 časova“, kaže Vidojević.
Član Skupštine Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja Predrag Veljković za Betu kaže da je prodavao mleko po 55 dinara po litru i da je cena smanjena na 50 dinara, jer proizvodi dnevno više od 50 litara, a stočarima koji proizvedu manje od te količine mlekare plaćaju još manje – 45 dinara za litar. ”Cene su smanjile Kraljevačka mlekara i sve lokalne mlekare Ekobiser, Dukat, Lazar – Blace i Kuč kompani. Najavljeno je novo smanjenje od pet dinara po litru kao i smanjenje otkupljenih količina“, ukazuje on.
Sada, kako kaže, proizvođači kojima je smanjen otkup, vrše pritisak na ostale mlekare da preuzmu taj „višak“.
Veljković dodaje da je problem nastao uvozom biljnog sira koji je zaustavio proizvodnju kačkavalja koga proizvode manje mlekare koje nemaju linije za kiselo-mlečne proizvode.
Podsećamo, pre desetak dana predstavnici Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije održali su sastanak sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i mlekara na kome im je obećano da će država otkupiti višak mleka i platiti uslugu sušenja dvema mlekarama, Imleku i Mlekari Ub.